Koszty uzyskania energii elektrycznej z kolektorów słonecznych są znacznie niższe, niż przedstawiają to różne analizy – uważają naukowcy z kanadyjskiego Queen’s University.

Energia słoneczna jest tańsza, niż wynika z wielu badań
“Wiele badań prezentuje wyższe koszty użytkowania ogniw fotowoltaicznych, gdyż nie uwzględniają one postępu technologicznego i obniżek cen” – uważa dr Joshua Pearce z wydziału mechaniki i inżynierii materiałowej Queen’s University.

Dr Pearce jest zdania, że systemy oparte na bateriach słonecznych są bliskie produkowania energii w cenie porównywalnej do jej tradycyjnych źródeł.

Analizy dotyczące pozyskiwania energii z solarów biorą pod uwagę różne aspekty, m.in. koszty instalacji i użytkowania, koszty kredytów, żywotność systemów, a także ilość produkowanej energii. Jednak dr Pearce podkreślił, że niektóre badania nie uwzględniają faktu, iż cena paneli słonecznych spadła o 70 proc. od 2009 roku. Co więcej, obecne badania pokazują, że produktywność kolektorów spada o 0,1-0,2 proc. rocznie, podczas gdy wiele analiz wciąż opiera się na wartości 1 proc.

Koszty sprzętu są szacowane w odniesieniu do kosztu jednego wata ich mocy. W jednym z badań z 2010 roku oszacowano ten koszt na 7,61 dolara kanadyjskiego, podczas gdy w analizie z 2003 roku wynosił on 4,16 dolara. Zdaniem badacza obecny koszt to mniej niż jeden dolar kanadyjski na jednego wata mocy dla większości paneli dostępnych na globalnym rynku, choć ceny systemów i instalacji są bardzo zróżnicowane.

Dr Pearce stworzył specjalny kalkulator dostępny on-line, dzięki któremu można policzyć prawdziwe koszty uzyskania energii słonecznej.

Wnioski z badania opisano w grudniowym wydaniu magazynu „Renewable and Sustainable Energy Reviews” – podaje serwis EurekAlert.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce