Kilka lat temu z uwagi na ich niedostateczną efektywność, wysokie koszty pozyskania, a przede wszystkim dostępność i niską cenę ropy naftowej, alternatywne źródła energii nie były traktowane jako główne źródło energii.

Obecnie jednak sytuacja odwróciła się diametralnie, ceny ropy poszybowały w górę, znacznie do przodu poszła również technologia, pozwalająca w relatywnie tani, a przede wszystkim efektywny sposób pozyskiwać energię w sposób inny, niż przetwarzanie ropy naftowej.

Czynnikiem, wydaje się, najbardziej determinującym rządy wielu państw, do poszukiwania alternatywy dla ropy są jej kurczące się zasoby i konsekwencje tego zjawiska. Otóż tylko niewielki procent krajów jest w posiadaniu ropy naftowej, nawet w takich ilościach by zaspokoić swe potrzeby. Nawet olbrzymie Stany Zjednoczone Ameryki Północnej posiadają zasoby, które starczą na ok. 9 - 10 lat. Już teraz 50% surowca w tym kraju, od którego uzależniona jest cała gospodarka pochodzi z importu, czy to z Bliskiego Wschodu, czy Zatoki Meksykańskiej, czy Morza Północnego. Wszystkie potęgi militarne Świata, wszystkie najsilniejsze gospodarki uzależnione są od eksporterów ropy naftowej. Taka sytuacja może zrodzić w przyszłości wiele konfliktów, również zbrojnych, a jak powszechnie wiadomo czołgi też potrzebują ropy by "walczyć". Widać więc wyraźnie, że uniezależnienie od ropy powinno stać się priorytetem większości krajów świata. Ryzyko zwiększa dodatkowo fakt, że największe złoża naftowe, znajdują się regionie Bliskiego Wschodu, czyli obszaru targanego ciągłymi konfliktami, w które "zachód" nieustannie ingeruje by utrzymać kontrolę, przynajmniej częściową.

Wobec bardzo zmiennego kursu ropy naftowej i ewentualności wyczerpania jej zasobów, światowe ośrodki badawcze i naukowe rozpoczęły badania w celu wynalezienia tańszej alternatywy. Z jednej strony obniżone zostałyby w dłuższej perspektywie koszty (zarówno finansowe jak i zewnętrze - środowiskowe) jak i niepewność związana z niestabilnymi kartelami energetycznymi.

Energia słoneczna
Słońce , nasza gwiazda, której Ziemia zawdzięcza wszystko, jest dla niej życiem, potrafi jednak wyrządzać potworne szkody, o czym przekonujemy się pośrednio w wyniku efektu cieplarnianego. Było z nami od zawsze, dając życiodajną energię większości żyjących organizmów. Jest to najpotężniejsze źródło, praktycznie niewyczerpalnej energii jakie posiadamy, w dodatku energia ta jest całkowicie darmowa, trzeba ją tylko wykorzystać. I tu pojawiają się pierwsze problemy, o ile bez problemu potrafimy pozyskiwać energię słoneczną tak z jej magazynowaniem, mamy poważny problem . Obecnie po prostu nie ma technologii pozwalającej na efektywne gromadzenie energii (znane dziś akumulatory nie nadają się do magazynowania energii), naukowcy ciągle pracują nad nowymi sposobami i należy przypuszczać, że najbliższe lata przyniosą zamierzony skutek.

(...)

Pełna treść artykułu znajduje się na stronie http://www.wnp.pl/artykuly/energia-sloneczna-jako-alternatywne-zrodlo-energii,5679.html

Więcej informacji z branży energetycznej znajdziesz w portalu wnp.pl
http://energetyka.wnp.pl/Źródło: Nowy Przemysł