Wobec światowych trendów, nawet branża elektronarzędzi zmuszona jest przejść ekologiczną rewolucję. Już dziś pojawiają się prekursorzy zmian. Firma KINZO pokazuje, że można tworzyć elektronarzędzia zaawansowane technologicznie i jednocześnie przyjazne dla środowiska.
Ekologiczne różnice
Od aparatów fotograficznych począwszy, przez komputery, telefony komórkowe, po przenośne odkurzacze i wkrętarki - większość używanych przez nas bezprzewodowych urządzeń korzysta z prądu magazynowanego w akumulatorach. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że wraz ze stale rosnącą produkcją takich urządzeń drastycznie wzrasta liczba kłopotliwych, trudno poddających się recyclingowi odpadów. Dla środowiska szczególnie groźny jest znajdujący się w akumulatorach elektrolit, jego trujące opary oraz kadm (z popularnych akumulatorów niklowo – kadmowych).
Wychodząc naprzeciw tym problemom, holenderski producent elektronarzędzi firma KINZO, wprowadziła właśnie do sprzedaży nowy wkrętak (o symbolu 50P100), wykorzystujący nowoczesną i ekologiczną technologię gromadzenia energii – ultrakondensator. Jest to pierwsze tego rodzaju urządzenie na polskim rynku!

Ultrakondensatory – technologia przyszłości

Ultrakondensatory to jedna z najbardziej obiecujących technologii przyszłości. W odróżnieniu od akumulatorów są wykonane z przyjaznych środowisku komponentów, głównie z węgla. Ponadto (w przeciwieństwie do ich przodków – zwykłych kondensatorów) mają już dzisiaj wystarczająco dużą pojemność, żeby zasilać nowoczesne elektronarzędzia. Osiągają pojemność kilkuset faradów przy zachowaniu zupełnie niewielkich rozmiarów (ultrakondensator wielkości popularnej baterii R20 zmieści aż 400F!). Co ważne z punktu widzenia ekologii - ultrakondensatory są niezwykle żywotne - po 1 000 000 cykli (ładowania i rozładowywania) zachowują pojemność powyżej 80% swojej nominalnej wartości.
Dla porównania długość życia popularnego dziś akumulatora litowo-jonowego to ok. 3 000 cykli, a ołowiowego ok. 500 cykli. Ultrakondensatory będą nam zatem służyć całymi latami, podczas gdy nawet najnowocześniejsza bateria z naszego aktualnego telefonu komórkowego, dawno powiększy górę kłopotliwych odpadów. Lista zalet ultrakondensatorów jest znacznie dłuższa… wyróżniają się np. niezwykle krótkim czasem ładowania oraz możliwością wydatkowania dużej mocy w bardzo krótkim czasie. To parametry zupełnie niedostępne dla akumulatorowego zasilania. W odróżnieniu od akumulatorów, charakteryzują się także niewielką wrażliwością na wysoką i niską temperaturę otoczenia. Działają sprawnie bez względu na pogodę.

Firma KINZO jest holenderskim producentem narzędzi, znanym na rynkach całego świata od ponad 35 lat. W Polsce jest obecna od 1998 roku. Specjalizuje się w produkcji narzędzi półprofesjonalnych oraz narzędzi dla majsterkowiczów. KINZO oferuje blisko 6000 produktów; są to narzędzia ręczne, elektronarzędzia, narzędzia spalinowe, pneumatyczne, akcesoria motoryzacyjne, a także szeroka gama osprzętu.

Źródło: KINZO