Firma Rockwool wzięła udział w pierwszej w Polsce akcji projektowania przedszkola z udziałem dzieci. Projekt ten jest realizowany przez Fundację Młodej Kultury Hopsiup oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz, pod patronatem Ambasady Danii i Duńskiego Instytutu Kultury. Celem inicjatywy jest zaprojektowanie budynku, który będzie odpowiadał potrzebom jego głównych użytkowników – przedszkolaków i ich wychowawców. Duży nacisk położono również na energooszczędność przedszkola oraz jego przyjazność dla środowiska.

Eksperci Rockwool projektują z dziećmi
Projekt budownictwa użyteczności publicznej realizuje Fundacja Młodej Kultury Hopsiup, zajmująca się wczesną edukacją projektową oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz, w której to zaplanowano budowę nowego przedszkola. Najważniejsze cele tej inicjatywy to: spełnienie oczekiwań głównych użytkowników przedszkola, zaprojektowanie budynku zgodnego z założeniami zrównoważonego rozwoju i energooszczędności oraz wpisanie się w plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Żoliborz. Projekt wspierają dwie grupy projektantów – Jakuba Lewkowicza (Polska-Dania) oraz Le 2 WORKSHOP (Polska). Pod ich nadzorem zespoły projektowe złożone ze studentów architektury stworzą projekt przyjaznego dzieciom i otoczeniu przedszkola. Aby budynek jak najpełniej odpowiadał potrzebom jego użytkowników, przeprowadzono warsztaty architektoniczne z udziałem dzieci i wychowawców. Podczas tego spotkania zarówno przedszkolaki jak i ich opiekunowie chętnie mówili o swoich praktycznych potrzebach oraz fantazjach dotyczących idealnego przedszkola.

W ramach wsparcia projektu eksperci Energy Design Center z Rockwool Polska uczestniczyli w spotkaniach z dziećmi, pokazując im poprzez zabawę, jak ważne jest właściwe ocieplenie budynków. Przeprowadzili oni również warsztaty dla zespołów projektowych, podczas których omówili zasady projektowania efektywnych energetycznie budynków z wykorzystaniem naturalnych walorów ich lokalizacji. Wywodząca się z Danii firma Rockwool nie przez przypadek została partnerem projektu, ponieważ to właśnie ze Skandynawii wywodzą się praktyki angażowania przyszłych użytkowników budynku w jego projektowanie.

Zaangażowanie przyszłych użytkowników w trakcie projektowania pozwala na odpowiednie dopasowanie obiektu do ich potrzeb. Dzięki uwzględnieniu wymagań przyszłych mieszkańców, możemy dopasować rozwiązania pozwalające na ograniczenie zużycia energii w budynku. Co ważne, proces ten realizowany na etapie projektowania pozwala oszczędzić znaczące kwoty, których wymagać może np. późniejsza modernizacja lub przebudowa obiektu – mówi Piotr Pawlak, Energy Design Center Manager, Rockwool Polska.

Rockwool jest ekspertem w dziedzinie energooszczędnego i zrównoważonego budownictwa i chętnie angażuje się we wszelkie inicjatywy wspierające polskich użytkowników we wdrażaniu energooszczędnych rozwiązań. Jedną z nich była kampania „Duński sposób na życie w równowadze z naturą i rozwojem technologicznym” organizowana w styczniu tego roku przez Ministerstwo Gospodarki, Urząd Regulacji Energetyki oraz Duńską Agencję Energii.

Fot. Rockwool
Fot. RockwoolFot. Rockwool