Na charakterystykę energetyczną budynku ma wpływ wiele czynników, w tym izolacyjność termiczna przegród i wykorzystywane źródła energii. Z korzyści, jakie daje użytkowanie najnowszych zdobyczy w dziedzinie budownictwa energooszczędnego, oferowanych przez firmę Schüco, cieszą się na co dzień właściciele domu jednorodzinnego w Niemczech.
Ten wysoko energooszczędny budynek został wybudowany przed dwoma laty roku w Północnej Nadrenii – Westfalii przez rodzinę Köln. Jego zapotrzebowanie na energię pierwotną to zaledwie 60 kWh/m2. Dla porównania w przypadku domów pasywnych ten sam wskaźnik jest mniejszy zaledwie o jedną trzecią. Koszty energii używanej do ogrzewania, podgrzewania ciepłej wody i chłodzenia domu o łącznej powierzchni 200 m2, w tym powierzchni mieszkalnej 140 m2, zamyka się w sumie w 30 Euro miesięcznie. Tak doskonałe rezultaty przy niewielkich nakładach są niemożliwe do osiągnięcia bez odwołania się do odnawialnych źródeł energii oraz świadomego planowania architektonicznego. Kwestią o kluczowym znaczeniu w przypadku domu jednorodzinnego rodziny Köln stało się połączenie najnowszych technologii budowlanych w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykorzystanie energii odnawialnej.

Projekt z widokami

W domu rodziny Köln króluje energia odnawialna – wykorzystano efektywne połączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi SchücoSol HP. Ciepła woda jest podgrzewana zarówno przez układy geotermiczny, jak i solarny. Z dachem, nachylonym pod kątem 50° zostały zintegrowane cztery panele słoneczne o łącznej powierzchni 10,8 m2. Kolektory słoneczne zaopatrują dom w ciepłą wodę oraz wspomagają działanie pompy ciepła o mocy 5 kW, będącej sercem centralnego systemu ogrzewania. Latem pompa ciepła przełącza się na tryb chłodzenia, obniżając efektywnie temperaturę wewnątrz budynku o około 6°C w stosunku do otoczenia. Dostęp świeżego powietrza zapewnia centralny układ przewietrzania z odzyskiem ciepła. Elewacja budynku, jako element o kluczowym znaczeniu dla jego charakterystyki energetycznej, została zaplanowana względem stron świata. Szczyt dachu został obrócony w kierunku południowym, gdzie znajduje się również wyjście do ogrodu. Właścicielom zależało na dużej powierzchni okiennej, dostarczającej zarówno światło dzienne, jak i dającej doskonały widok na otoczenie. Poddasze jest naświetlane dzięki użyciu pary symetrycznie osadzonych okien pionowych. W fasadzie południowej znajdują się dwie pary dwuskrzydłowych drzwi balkonowych oraz drzwi jednoskrzydłowe.

Optymalna ochrona cieplna

Przy tego typu instalacjach grzewczych, jakie zostały zastosowane w domu jednorodzinnym rodziny Köln, elementem niezbędnym dla zapewnienia mieszkańcom wymarzonego komfortu cieplnego była wzorowa izolacyjność cieplna budynku. Przy projektowaniu ścian zewnętrznych budynku uzyskano izolacyjność o 30% wyższą od niemieckiej normy. Uniknięcie strat ciepła przy zwiększonej przestrzeni szklenia w oknach i drzwiach balkonowych było możliwe dzięki wykorzystaniu okien PCV z serii Schüco Corona SI 82. Model SI 82 oferuje optymalną szczelność przy wąskiej zewnętrznej szerokości profili. Sześciokomorowy system profili z dzisiaj standardowymi szybami dwukomorowymi, zapewnił niskie parametry przenikania ciepła okien na poziomie zaledwie Uw=1,1 W/m2K. Nawet przy temperaturze zewnętrznej na poziomie -10 i wewnętrznej 20°C odczuwalna temperatura profilu od wewnątrz wynosi ok. 16°C. Technologia wytwarzania profili z PCV, stosowana przez firmę Schüco, umożliwia produkcję okien o 30% większych bez obawy o podwyższone straty ciepła przez zamontowanie dużej szyby. Istniejący dom odpowiada niemieckiemu standardowi KfW-60, wprowadzonemu przez program kredytowy banków hipotecznych, które udzielają pożyczek na korzystnych warunkach na budowę domów spełniających rygorystyczne założenia architektury energooszczędnej. Pomimo braku podobnych uregulowań w Polsce, ogromne korzyści wynikające z użytkowania takiego wysoko energooszczędnego budynku, z pewnością zachęcą inwestorów indywidualnych do sięgnięcia po rozwiązania na miarę XXI wieku.
Źródło: E.C.H.O. Communications