Czy warto projektować energooszczędnie? Jak zmieniają się wymogi unijne energooszczędnego projektowania? Jak wdrażanie tych zmian wpłynie na praktykę architektoniczną? Na te i inne pytania szukano odpowiedzi podczas konferencja „Efektywność energetyczna w budownictwie – nowe prawo UE a przyszłość praktyki architektonicznej”.

Efektywność energetyczna w budownictwie
W siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich wiceprezes Fundacji Poszanowania Energii p. Aleksander Panek opowiedział zgromadzonym architektom o dostosowaniu polskiego prawa do prawa unijnego i jego konsekwencjach. Architekci mogli się również dowiedzieć o korzyściach z udziału w autorskim programie Fundacji – Nowy Ekspert.

Zbliżająca się nowelizacja unijnego prawa ochrony cieplnej budynków to szansa na zmianę standardów praktyki architektonicznej. Konsekwencje zmiany unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków omówiła Marzena Chodor.

Joanna Wis z firmy TUP S.A. opowiedziała o planach budowy pierwszego ekologicznego miasteczka i o rozwiązaniach zastosowanych już na etapie planów oraz budowy infrastruktury. Miasteczko ma być integralną częścią Siewierza, miejscowości znajdującej się na trasie z Warszawy do Katowic. Jego ekologiczny charakter ma przejawiać się nie tylko w segregacji śmieci, własnej oczyszczalnią i obiegu wody ale również w architekturze tak zaprojektowanej by „rodzice przestali być kierowcami swoich dzieci” - tereny miejskie, rekreacyjne, sportowe i zielone mają być położone w odległości zaledwie 5 minut spaceru od miejsca zamieszkania.

Konferencja zorganizowana została przez WWF Polska.

Źródło: Fundacja Poszanowania Energii