Wystawcy z 17. krajów na 13. targach SHK MOSKWA. Temat wiodący: efektywność energetyczna.
Nie słabnie zainteresowanie rynku rosyjskiego innowacyjnymi technologiami budowlanymi oraz systemami oszczędzania energii i ochrony środowiska, pomimo faktu, iż po latach spektakularnego wzrostu stawek na krajowym rynku budowlanym jest o obecnie w słabszej kondycji głównie ze względu na niedostatek środków finansowych oraz trudności w dostawach materiałów budowlanych. Ponadto odczuwalne jest spowolnienie na rosyjskim rynku budowlanym na skutek globalnego kryzysu finansowego i gospodarczego. Jednakże popyt, zarówno na nowe budynki i renowacje istniejących, pozostaje ogromny. Co więcej, budownictwo jest jednym z obszarów, na które stawia rząd rosyjski i wspierając branżę, planuje zwiększenie inwestycji w budownictwie mieszkań socjalnych i infrastrukturalnych. Rosyjski rynek nadal jest postrzegany jako bardzo obiecujący dla dostawców urządzeń i technologii sanitarnych, grzewczych i klimatyzacyjnych.
Zapowiada się też dużo zwiedzających targi SHK MOSKWA między 21 a 24 kwietnia br., przede wszystkim dlatego, że zdarzenie będzie ponownie stanowić przegląd międzynarodowych nowości obejmujących wszystkie aspekty ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, chłodnictwa, technnik i urządzeń sanitarnych. Około 200 wystawców z 17 krajów będzie prezentowało swoją ofertę na powierzchni 10.000 metrów kwadratowych.
Głównym tematem tegorocznej edycji SHK MOSKWA będą szeroko rozumiane technologie związane z oszczędzaniem energii. Ponadto do odwiedzenia targów zachęca forum pt. “Modern energy-efficient equipment for heat, water supply and air conditioning of buildings. Capital repairs, facility operation and building conservation” zorganizowane przez Association of Engineers for Heating, Ventilation, Air-conditioning, Heat Supply & Building Thermal Physics (ABOK) i Association of the European Heating Industry (EHI).
Zmiana daty targów na kwietniową przez organizatorów targów Messe Düsseldorf i jej spółkę zależną Messe Düsseldorf Moskwa są odpowiedzią na prośby branży. Jest to korzystne ze względu na uzupełniający się teraz kalendarz imprez międzynarodowych.
Nie tylko data targów została przemyślana. Do SHK w Moskwie dostosowano odpowiednie rozplanowanie powierzchni wystawienniczej na terenie Moscow Expocentre w Krasnaya Presnya, pozwalające odwiedzającym przemieszczać się z punktu A do B łatwiej, przyczyniając się do bardziej efektywnej wizyty na targach.
SHK MOSCOW zostaną zorganizowane już po raz 13. Przez Messe Düsseldorf i nadzorowane na miejscu przez doświadczoną spółkę zależną Messe Düsseldorf Moskwa. Są wspierane przez liczne prestiżowe niemieckie i międzynarodowe stowarzyszenia branżowe: Bundesindustrieverband Deutschland Haus-, Energie- und Umwelttechnik e.V. (Federal Industrial Association of Germany House, Energy and Environmental Technology – BDH) jak również EHI i ABOK, które wspierają to przedsięwzięcie od samego początku.
Dla architektów, projektantów, techników i inżynierów budowlanych, instalatorów, inżynierów, handlowców, deweloperów, inwestorów oraz firm z Rosji i krajów sąsiadujących, SHK MOSCOW 2009 po raz kolejny będą ważnym wydarzeniem.

SHK to jedyne targi w Moskwie, które prezentują wszystkie obszary technologii budowlanych i energetycznych w jednym miejscu i w jednym czasie – teraz dodatkowo w korzystnym układzie hal wystawowych. Moskiewskie SHK to najważniejsze wydarzenie branżowe w Rosji prezentujące najnowsze technologie z zakresu techniki sanitarnej, ogrzewania, klimatyzacji i automatyzacji w budownictwie. Wystawe uzupełnia liczen branżowe konferencje i seminaria.
SHK MOSCOW 2008 - International Trade Fair for Sanitation, Heating, Air-conditioning, Swimming-Pools, Pools & Bath Technology, Sauna: www.shk-online.com