"Leśny detektyw", "grzybobranie" i inne konkursy z nagrodami, zabawy z zającem Maurycym Marchewką, malowanie buziek przez “Inspektor Malowankę”, budowanie domków dla ptaków oraz dodatkowe atrakcje na „Polanie Rozmaitości” – to niektóre z aktywności przygotowanych przez resort środowiska z okazji obchodów Dnia Ziemi, którym patronuje minister środowiska.

Dzień Ziemi 2011 - MS zaprasza do zabawy
Dzień Ziemi- Dzień Ziemi to globalne święto ekologii. Jak każda taka świąteczna okazja jest dla nas szczególnym pretekstem, żeby przypominać o korzyściach, jakie na przyszłość gwarantuje nam dbanie o nasze środowisko naturalne: czystej wodzie, świeżym powietrzu i zielonym krajobrazie. Już teraz zapraszamy do wspólnego świętowania i korzystania z ekologicznych atrakcji, które zapewni 8 maja podczas Pikniku w Warszawie także Ministerstwo Środowiska – zachęca prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska.

Już dziś zapraszamy do wspólnej zabawy. Miejsce pikniku pozostaje niezmienne – Pole Mokotowskie w Warszawie. Tym razem hasło obchodów „Las całkiem blisko nas” nawiązuje do trwającego Międzynarodowego Roku Lasu. W programie przygotowanym przez resort środowiska znalazły się m.in. konkursy z nagrodami: „Grzybobranie”, „Leśny detektyw”, „A w koło las”, „Kogo odwiedził Maurycy”, „Drzewa i ptaki naszych lasów”, „Tropem inspektora ochrony środowiska”, spotkania z zającem Maurycym Marchewką, malowanie buziek przez “Inspektor Malowankę”, budowanie domków dla ptaków, dodatkowe atrakcje na „Polanie Rozmaitości” oraz wystawa fotograficzna.

- Ministerstwo Środowiska stale prowadzi działania z zakresu edukacji ekologicznej. Kampanie społeczne, czy udział w imprezach plenerowych, pozwalają poszerzać wiedzę o środowisku i praktycznych sposobach na życie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Także dzięki tej działalności świadomość ekologiczna Polaków rośnie
– podkreśla Paweł Mikusek z Departamentu Edukacji Ekologicznej.

Program i więcej informacji na temat samego święta można znaleźć na stronie Dnia Ziemi.

Początki Dnia Ziemi na świecie sięgają roku 1970, kiedy proekologiczni aktywiści postanowili nazwać tak akcje organizowane 22 kwietnia. Sukces tego pomysłu stał się zaczynem dorocznych obchodów, które wypromował Gaylord Nelson, amerykański senator wspierający ochronę środowiska.
Podczas minionych 40 lat Dzień Ziemi zyskał 17 tysięcy partnerów i organizacji, którzy efektywnie włączyli się w ochronę środowiska, i dziś obchodzony jest w 192 krajach. Co roku miliard osób uczestniczy w wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Ziemi, co czyni go największym świeckim świętem na świecie.
Od samego początku głównym celem Dnia Ziemi jest przybliżenie mieszkańcom Ziemi wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem jej mieszkańców.Źródło: Ministerstwo Środowiska