Agregaty skraplające produkowane przez hiszpańską fabrykę CUBIGEL S.A. z koncernu ELECTROLUX COMPRESSORS znane są powszechnie i bardzo chętnie stosowane przez wielu producentów mebli chłodniczych, instalatorów i serwisantów.

Informacje szczegółowe dotyczące agregatów skraplających ELECTROLUX oraz zastosowanych w nich sprężarek hermetycznych zostały opisane w krótkiej serii artykułów opublikowanych na łamach”Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej” w numerach 3, 4, 5, 6/7 z 2001 roku.
ELECTROLUX pieczołowicie zadbał o to by zaspokoić wymagania rynku oferując agregaty przeznaczone do stosowania z czynnikami chłodniczymi R22, R134a, R404A oraz R507 w zakresie niskich (LBP) oraz średnich i wysokich temperatur parowania (HMBP).
Na życzenie polskiego Dystrybutora urządzeń ELECTROLUX, wynikające z potrzeb i specyfiki polskiego rynku, ofertę handlową CUBIGEL S.A. rozszerzono o agregaty skraplające wyposażone w skraplacze typu MR (zredukowany skraplacz typu M) oraz o agregaty skraplające wykonane w tzw. wersji "4". Jest to standardowa wersja "1" agregatów skraplających wzbogacona o zawór AVX6mm, zainstalowany dodatkowo na rurce serwisowej sprężarki.
Niniejszy artykuł prezentuje nowe urządzenia, które pojawiły się wśród wciąż rozwijającej się rodziny produktów ELECTROLUX – agregaty dwuwentylatorowe.

Dwuwentylatorowe agregaty skraplające ELECTROLUX przystosowane są do współpracy z czynnikiem chłodniczym R404A/R507 w zakresie stosowania MBP oraz HMBP przy napięciu zasilania 220-240 V / 50 Hz.
Aktualnie w ofercie handlowej znajdują się następujące typy tych urządzeń:
CMR18TB3M2F oraz CMR18TB4M2F
CMR22TB3N2F oraz CMR22TB4N2F
CMS26TB3N2F oraz CMS26TB4N2F
CMS34TB3M2F oraz CMS34TB4M2F
Na końcu symbolu urządzenia pojawiają się dwa nowe znaki, np.:
CMR18TB3M 2F.
Agregaty te są dobrze znanymi wszystkim ich użytkownikom, zmodyfikowanymi urządzeniami: CMR18TB_N, CMR22TB_N, CMS26TB_N oraz CMS34TB_N, w których zastosowano nowe skraplacze dwuwentylatorowe.
Dla wszystkich, którzy nie mieli możliwości zapoznania się z wcześniejszymi artykułami o sprężarkach i agregatach ELECTROLUX, rozszyfrujemy informacje jakie ukryte są w symbolu typu agregatu np. CMR18TB3M2F.

C MR18TB 3 M 2F

C symbol oznaczający produkt "agregat";
MR18TB typ zastosowanej sprężarki (przeznaczona dla czynnika chłodniczego R404A/R507 o pojemności cylindra 18 cm3, zakres stosowania HMBP, chłodzona wentylatorowo, silnik typ CSR);
3 wersja agregatu (wyposażony w zbiornik czynnika chłodniczego oraz dwa zawory serwisowe);
M typ zastosowanego skraplacza;
2F dwa wentylatory.
W dalszej części artykułu przedstawiono podstawowe dane techniczne prezentowanych agregatów dwuwentylatorowych. Wynika z nich m.in., że przy zachowaniu praktycznie takiej samej wydajności chłodniczej jak w wersjach poprzednich (z jednym wentylatorem) uzyskano agregaty skraplające, których maksymalna wysokość zdeterminowana jest wyłącznie wysokością zbiornika.
W poniższej tabeli zestawiono wysokości (mm) agregatów jedno i dwuwentylatorowych.

Jak widać różnica wysokości agregatów jest znaczna. Od 50 mm dla agregatów ze sprężarką MR18TB do 100 oraz 110 mm dla agregatów ze sprężarkami większymi: MR22TB oraz MS26TB i MS34TB. Pozwoli to na zastosowanie tych agregatów wszędzie tam gdzie nie było możliwe stosowanie "wysokich" agregatów jednowentylatorowych.
Wszystkie produkty oferowane przez ELECTROLUX posiadają certyfikat ISO9001. Charakteryzują się wysoką wydajnością, niskim poziomem hałasu i wibracji. Są także energooszczędne.

Temperatura skraplania [oC] / Temperatura parowania [oC]

Pobór mocy [W] / Temperatura parowania [oC]

Pobór prądu [A] / Temperatura parowania [oC]

Wydajność chłodnicza [kcal/h] / Temperatura parowania [oC]

DANE TECHNICZNE - plik jpg do pobrania (430 KB)

ELEKTRONIKA S.A.

Źródło: