System ma kosztować około 200 tys. koron szwedzkich (21,1 tys. euro). - Jak na tak wielki budynek, który będzie kosztować kilkaset milionów koron, nie jest to duży wydatek.

Przez dworzec centralny przechodzi mnóstwo ludzi - oświadczył Karl Sundholm ze spółki Jernhuset, chcącej pozyskać część wytwarzanego przez nich ciepła, by pomóc w ogrzewaniu nowego budynku. Codziennie przez dworzec przechodzi około 250 tys. osób. - Każdy wytwarza ciepło - zamiast otwierać okna i je wypuszczać, chcemy je zebrać poprzez system wentylacji - dodał.

Ciepło ludzkiego ciała posłuży do ogrzewania wody, która będzie dostarczana do nowego budynku, gdzie będą się znajdować biura, hotelik oraz sklepy. Jego budowa ma się skończyć na początku 2010 roku. "Technologia jest stara, ale zostanie użyta w nowy sposób. Wszystko sprowadza się do rur, wody i pomp, ale, o ile nam wiadomo, nikt jeszcze nie wykorzystywał tej technologii w taki sposób" - powiedział Sundholm, podkreślając, że jego zdaniem pozwoli to zmniejszyć koszty ogrzewania o 20 proc.

Więcej informacji: www.onet.pl