Ugoda dotyczy przypadku bezprawnej sprzedaży opatentowanego czynnika chłodniczego R-422D.

DuPont zawiera ugodę pozasądową z hiszpańskim dystrybutorem czynników chłodniczych
Genewa, lipiec 2011 - Firmy DuPont oraz Star Refrigeration zawarły pozasądową ugodę z hiszpańskim dystrybutorem czynników chłodniczych Eccogas Refrigerants S.A. z siedzibą w Martorelles odnośnie przypadku sprzedaży produktu R-422D niepochodzącego od DuPont lub z uprawnionego źródła. Strony nie ujawniły szczegółów ugody, przyznały jednak, że dokument obejmuje zakaz bezprawnej sprzedaży R-422D przez Eccogas w przyszłości.

DuPont jest wyłącznym licencjobiorcą należącego do Star Refrigeration patentu dotyczącego produkcji nienaruszającego warstwy ozonowej czynnika chłodniczego R-422D, stosowanego w modernizacji oraz konserwacji komercyjnych i domowych instalacji klimatyzacyjnych. Produkt R-422D wprowadzony został na rynek przez DuPont pod nazwą ISCEON® MO29. Bezpieczne dla warstwy ozonowej czynniki chłodnicze z rodziny DuPont™ ISCEON® są najczęściej wybieranym w Europie rozwiązaniem, pozwalającym na dalsze wykorzystywanie instalacji chłodniczych zaprojektowanych do pracy z czynnikami HCFC-22, mimo obowiązującego w Unii Europejskiej zakazu stosowania pierwotnego czynnika HCFC-22 do serwisowania instalacji chłodniczych.

“DuPont i Star Refrigeration zdobyły naszym zdaniem wystarczający materiał dowodowy dla potwierdzenia zarzutu naruszenia w Hiszpanii patentu dotyczącego czynnika R-422D.”
– powiedziała Diane Iuliano Picho, Global Business Manager w DuPont Refrigerants. “Podejmujemy zdecydowane działania mające na celu powstrzymanie nielegalnego obrotu R-422D na rynku europejskim. Dzięki egzekwowaniu praw własności intelektualnej w zakresie czynników chłodniczych zapewniamy klientom i naszym odbiorcom pewny dostęp do czynników wysokiej jakości, pochodzących z legalnego źródła oraz od wiarygodnych i renomowanych dostawców. DuPont przykłada dużą wagę do ochrony własności intelektualnej w zakresie czynników chłodniczych, takich jak DuPont™ ISCEON® MO29. Ochrona tych praw ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dalszych inwestycji w nowe technologie i produkty dla rynku chłodniczego.” - dodała Diane Picho.


DuPont Refrigerants
jest wiodącym globalnym dostawcą produktów i technologii z ponad 80-letnią tradycją, wyróżniającym się zaangażowaniem w tworzenie bardziej ekologicznych produktów dla branży chłodniczej i klimatyzacyjnej. Korzystając z osiągnięć nauki i technologii, wiedzy o rynku oraz swojego globalnego zasięgu, DuPont zapewnia zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju materiały i rozwiązania, które poprawiają osobisty komfort, umożliwiają konserwację żywności, ulepszają przetwórstwo przemysłowe i zmniejszają wpływ na środowisko naturalne.

Star Refrigeration jest przedsiębiorstwem przemysłowym z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Inżynierowie firmy Star przez ponad dwadzieścia lat prowadzili prace nad rozwojem mieszanin czynników chłodniczych, najpierw w odpowiedzi na Protokół Montrealski, a ostatnio w celu stworzenia cieczy chłodzących i systemów o niskim wpływie na środowisko naturalne we wszelkich aspektach. Założony w Glasgow w 1970 roku, Star zatrudnia ponad 250 pracowników w całym kraju.

DuPont jest firmą oferującą produkty i usługi oparte na osiągnięciach naukowych. Założony w 1802, DuPont wdraża rezultaty badań naukowych przy opracowywaniu eko-rozwojowych rozwiązań o kluczowym znaczeniu dla lepszego, bezpieczniejszego i zdrowszego życia ludzi na całym świecie. Działając w ponad 90-ciu krajach, DuPont oferuje szeroką gamę innowacyjnych produktów i usług dla takich gałęzi gospodarki, jak rolnictwo, żywność, budownictwo, łączność i transport.DuPont