Firma De Dietrich wprowadza na polski rynek kocioł DTG X - oparty na sprawdzonej konstrukcji, stojący atmosferyczny kocioł gazowy.

DTG X to rodzina jednofunkcyjnych, stojących kotłów gazowych o mocach od 23 do 54 kW. Urządzenia posiadają otwartą komorę spalania, elektroniczny zapłon z jonizacyjną kontrolą płomienia, palnik atmosferyczny przystosowany do spalania wszystkich rodzajów gazu ziemnego oraz gazu płynnego. Korpus kotła wykonano z odpornego na korozję i szok termiczny żeliwa eutektycznego, co gwarantuje urządzeniu długą żywotność. Kocioł charakteryzuje się również wysoką efektywnością pracy - jego średnioroczna sprawność sięga 94%. W połączeniu z podgrzewaczem kotły DTG X umożliwiają przygotowanie ciepłej wody użytkowej. DTG współpracuje z podgrzewaczami o pojemności 130 lub 150 litrów. Pierwszy, o dopasowanym do kotła wyglądzie, można zamontować obok kotła lub bezpośrednio pod nim. Wysokość powstałego zestawu może więc wynosić 85 lub 170 centymetrów. Drugi podgrzewacz przeznaczony do współpracy z kotłem DTG X ma kształt walca i jest polecany klientom, którzy mają wyższe wymagania dotyczące ilości produkowanej ciepłej wody użytkowej. Podgrzewacze posiadają zabezpieczenie antykorozyjnie w postaci anody magnezowej oraz wewnętrznej powłoki ceramicznej.
Oczywiście kocioł współpracuje z podgrzewaczem w trybie priorytetu ciepłej wody. Po obniżeniu się temperatury wody użytkowej w zasobniku poniżej zaprogramowanej, następuje wyłączenie pompy centralnego ogrzewania i włączenie pompy ładującej podgrzewacz. Po osiągnięciu żądanej temperatury w zasobniku kocioł wraca do zwykłego trybu pracy. Kocioł DTG X standardowo wyposażono w termostat z ręcznie nastawianą temperaturą wody w instalacji grzewczej. Jako opcja istnieje możliwość podłączenia regulatorów pokojowych. Dostępny jest zarówno prosty regulator bez programatora czasowego, jak też z programatorem tygodniowym w wersji przewodowej lub radiowej. Kotły DTG X wyposażono w standardowe systemy zapewniające bezpieczeństwo użytkowania. Niekontrolowany wypływ gazu uniemożliwia system kontroli płomienia, który odcina dopływ gazu jeżeli nie zadziała zapłon elektroniczny. Przed uszkodzeniem kotła chroni ogranicznik temperatury bezpieczeństwa STB, wyłączający palnik w razie nagłego przekroczenia temperatury maksymalnej. W skład wyposażenia fabrycznego wchodzi także czujnik ciągu kominowego. Producent udziela na korpus kotła i podgrzewacz 5-letniej gwarancji, zaś na pozostałe elementy 2 lata pod warunkiem uruchomienia urządzenia przez autoryzowanego instalatora. - Moc (w kW): 23; 30; 36; 42; 48; 54
- Paliwo: gaz ziemny (GZ-50, GZ-35, GZ-41,5) lub gaz płynny
- Sprawność średnioroczna: 94%
- Pojemność zasobników (w litrach): 130; 150
- Ciężar (w kilogramach): od 95 (23 kW bez zasobnika) do 279,90 (54 kW z zasobnikiem 130 l)
Źródło: opracowano na podstawie materiałów Pegasus Public Relations