Mój Ojciec prowadzi firmę jednoosobową (chłodnictwo, klimatyzacja, instalacje elektryczne, przezwajanie silników, AGD) i ma warsztat koło domu. Chciałbym zacząć prowadzić z nim działalność i rozwinąć firmę. Posiadam dużo kontaktów i zaczynam pomagać Ojcu w prowadzeniu działalności, jednak brakuje nam środków na zakup lepszego sprzętu (elektronarzędzi) i rozbudowę warsztatu. Chciałbym też zakupić auto serwisowe (busa). Proszę o pomoc, w tej sparwie. Czy mamy szanse na uzyskanie dotacji UE?

Jak najbardziej może Pan ubiegać się o środki unijne na inwestycje dotyczące zakupu środków trwałych (maszyny, urządzenia, wyposażenie). Natomiast jeżeli chodzi o środki transportu to niestety umieszczanie ich w projektach sprawia iż mają one znacznie mniejsze szanse na otrzymanie dotacji, z uwagi, że nie ma praktycznie możliwości zagwarantowania, iż zakupiony samochód będzie używany tylko do celów opisanego projektu, dlatego też lepiej jest poprzestać na samych środkach trwałych w/w.
Środki unijne dla przedsiębiorstw na tego typu inwestycje są niestety na dzień dzisiejszy niedostępne z uwagi na brak środków w obecnie funkcjonujących programach (SPO WKP 2.3 - krajowy - dla małych i średnich firm lub dla mikrofirm powyżej 3 lat; ZPORR 3.4 - regionalny - dla mikrofirm do 3 lat).
Prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku będą dostępne nowe środki i będzie można składać wnioski w ramach nowych programów.

(2006.05.06, woj. lubelskie)