Chciałbym dowiedzieć się czegoś na temat dotacji z Unii Europejskiej. Chcę założyć firmę o charakterze usługowo-handlowym w sektorze chłodniczo-klimatyzacyjnym. Po raz pierwszy będę zakładał działalność i chciałbym dowiedzieć się o dotacje tzn. jaką sumę mógłbym otrzymać, jaka byłaby forma spłaty i w jakim terminie oraz jakie byłyby odsetki. Formą opodatkowania mojej firmy będzie ryczałt.

Jeżeli chodzi o inwestycje w nowo powstałych przedsiębiorstwach to odpowiednim programem jest ZPORR Działanie 3.4 "Mikroprzedsiębiorstwa". Ze środków zgromadzonych w tym programie o dotację ubiegać się mogą firmy, które funkcjonują na rynku nie dłużej niż 3 lata oraz zatrudniają nie więcej niż 10 pracowników. W ramach tego programu można uzyskać poziom dotacji max. 45% dla Warszawy i Poznania, 55% dla Trójmiasta, Wrocławia i Krakowa, 65% dla pozostałej części kraju. Zaś maksymalna kwota to 50 000 euro. Termin konkursu (w woj. mazowieckim) to prawdopodobnie przełom kwietnia i maja 2005 r.
Ponadto aby starać się o dotację - firma musi posiadać już skompletowane wszystkie dokumenty rejestrowe oraz finansowe (np. bilans otwarcie, PIT 2004 itp.). Prawie wszystkie dotacje unijne są refundacjami, więc najpierw firma sama wykłada pieniądze na inwestycje (np. ze środków własnych, bądź z kredytu), a po jej zakończeniu otrzymuje wnioskowaną kwotę dotacji.

(2005.04.04, woj. mazowieckie)