"Lumina House" jest pierwszym domem z kolekcji DOMY XXI. Projekt ten powstał z myślą o ludziach wysoce wymagających i świadomych konieczności realizacji określonych przemian właściwych naszym czasom. Jego pomysłodawcy i twórcy postawili sobie za zadanie stworzenie domu jednorodzinnego na miarę wymagań i potrzeb współczesnego człowieka.


Koncepcję opracował zespół architektów z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG i duńskiej firmy Velux. Głównymi architektami tego pomysłu byli: Artur Wójciak (prezes Grupy Archipelag) i Henrik Norlander Smith (Velux Dania). Opracowanie dokumentacji technicznej wymagało stworzenia "grupy roboczej", w skład której wchodzą specjaliści z różnych dziedzin: architekci, doradcy techniczni w zakresie zastosowanych systemów oraz reprezentujący producentów materiałów budowlanych, eksperci z organizacji non-profit, z Narodowej Agencji Poszanowania Energii oraz władz samorządów lokalnych. Efektem pracy tej grupy jest dom modelowy "Lumina", który zostanie wybudowany we podwrocławskiej Długołęce. Prace nad jego budową rozpoczną się w 2008 roku. Dom będzie pełnił role domu pokazowego, dostępnego dla zainteresowanych tematyką nowoczesnych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym.
LUMINA to wysoko energooszczędny budynek zaprojektowany z myślą o rodzinie 4-osobowej; komfortowy i wygodny dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i optymalnemu wykorzystaniu naturalnych warunków usytuowania na działce. Minimalna wymagana powierzchnia działki to 460 m2. Łączna powierzchnia użytkowa domu - 148,90 m2. Funkcjonalny podział domu na strefy - dzienną na parterze i nocną na piętrze - gwarantuje wygodne użytkowanie budynku na co dzień. LUMINA do dom pełen światła, ciepły, ekologiczny i inteligentny. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom ma niskie, roczne zapotrzebowanie energetyczne: 20 kWh/m2. Racjonalizacją zostały objęte: kształt domu (dzięki zwartej bryle), mostki cieplne (poprzez ich eliminację), izolacja cieplna przegród zewnętrznych, sprawna wentylacja (mechaniczna z rekuperacją), okna pionowe i dachowe, materiały konstrukcyjne oraz sposób ogrzewania (pompa ciepła, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne). LUMINA łączy trwałość, wygodę i estetykę z optymalnymi kosztami budowy i użytkowania budynku.
Ma być wzorem dla budujących domy jednorodzinne.

Więcej na stronie: http://www.pompaciepla.com.pl/index.php?page=aktualnosci&news=lumnia