Panasonic zaadaptuje na potrzeby europejskiego rynku jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań produkcji ciepła i energii elektrycznej - kogeneracyjne ogniwo paliwowe dla gospodarstw domowych o nazwie ENE FARM. Jego wprowadzeniem zajmie się nowo utworzone Biuro Rozwoju Ogniw Paliwowych Panasonic w Langen w Niemczech.

Domowe systemy kogeneracyjne od Panasonic
Nazwa ENE FARM, utworzona od angielskich słów „energy” i „farm”, oddaje kluczową ideę produktu - możliwość samodzielnego generowania energii i ciepła we własnym domu. Od czasu wprowadzenia pierwszych produktów ENE FARM w maju 2009 r. do stycznia 2011 r. Panasonic dostarczył około 5000 jednostek na rynek japoński.

Wyniki sprzedaży tego rozwiązania w Japonii skłoniły firmę Panasonic do przygotowania ENE FARM na rynek europejski. W nowo powstałym Biurze Rozwoju Ogniw Paliwowych Panasonic w Langen w Niemczech, specjaliści japońscy i europejscy będą pracowali nad dostosowaniem produktu do potrzeb użytkowników europejskich.

Urządzenia kogeneracyjne, nazywane inaczej CHP (Combined Heat and Power), wytwarzają jednocześnie energię elektryczną oraz ciepło użytkowe w oparciu o agregaty prądotwórcze zasilane biogazem lub konwencjonalnymi paliwami gazowymi. W systemie ENE FARM elektryczność powstaje poprzez reakcję chemiczną między tlenem zawartym w atmosferze i wodorem wyodrębnianym z gazu miejskiego, a ciepło będące produktem ubocznym tego procesu służy do ogrzewania domu i dostarczania ciepłej wody. System jest niezwykle przyjazny dla środowiska. Ponieważ prąd jest wytwarzany i używany w jednym miejscu, nie ma strat przesyłowych, a ponadto można wykorzystać całe ciepło powstające podczas generowania elektryczności. W porównaniu ze standardowym używaniem prądu z elektrowni cieplnej oraz ogrzewaniem wody i mieszkania za pomocą miejskiego gazu, system ogniw paliwowych pozwala zmniejszyć zużycie energii pierwotnej o około 35 procent, a emisji CO2 o około 48 procent. Co bardzo ważne dla właścicieli domów jednorodzinnych powierzchnię wymaganą do instalacji zmniejszono o 50 procent w porównaniu z konwencjonalnym modelem i wynosi ona około 2 m2.

„W roku 2018 Panasonic będzie obchodził swoje setne urodziny. Do tego czasu chcemy uzyskać miano najbardziej „zielonej” firmy wśród producentów elektroniki. Chcemy być firmą, która najbardziej dba o środowisko naturalne dostarczając przy tym najwyższej klasy produkty i rozwiązania dla konsumentów, biznesu i przemysłu. Wprowadzenie ENE FARM i otwarcie Biura Rozwoju Ogniw Paliwowych jest bez wątpienia krokiem milowym w tym kierunku.” – mówi Ireneusz Smaga, Prezes firmy Panasonic w Polsce i Krajach Bałtyckich.


Źródło: ''