Centrala rekuperacyjna Komfovent Domekt REGO 600 w projekcie domu ekologicznego, biorącego udział w ogólnopolskim konkursie architektonicznym: Dom Ekologiczny Muratora.

Dom ekologiczny z centralą Komfovent Domekt
Dom Ekologiczny Muratora

Pod koniec ubiegłego roku został rozstrzygnięty pierwszy ogólnopolski konkurs architektoniczny na projekt domu ekologicznego. Organizatorem konkursu był Miesięcznik Murator we współpracy z Zarządem Głównym Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP . Konkurs miał na celu przedstawienie różnych koncepcji nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego opartego na ekologicznych rozwiązaniach.

Nowe standardy w budownictwie to nie tylko funkcjonalne i wygodne wnętrza ale również proekologiczne technologie dotyczące konstrukcji budynku oraz instalacji wewnętrznych. Aktualne dyrektywy Unii Europejskiej kładą duży nacisk na kwestie energooszczędności, co potwierdzają audyty energetyczne budynku. Wymusza to na etapie projektowania rozwiązania, które sprostają wymaganiom dyrektyw unijnych. Wiąże się to za zastosowaniem najwyższej jakości materiałów oraz urządzeń.

Współczesny energooszczędny dom wyposażony jest m.in. w instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Sercem układu są centrale wentylacyjne nawiewno-wywiene wyposażone w wysokowydajne wymienniki ciepła. Urządzenie marki Komfovent serii Domekt znalazło się w jednym z projektów zgłoszonych do konkursu na ekologiczny dom Muratora.

Projekt Instalacji domu autorstwa Pana Marka Skoroś (Praca konkursowa nr 056 (421687)) bazuje na urządzeniu Komfovent Domekt REGO 600-HE-B-EC-C4. Urządzenie wyposażone jest w obrotowy wymiennik ciepła o sprawności odzysku ciepła ponad 80%, co znacznie wpływa na ograniczenie kosztów ogrzewania. Dodatkową zaletą tego typu wymiennika jest brak wykroplenia wilgoci, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania instalacji kanalizacji odprowadzającej skropliny oraz nagrzewnicy wstępnej w okresie zimowym (nawet poniżej -20°C). Zaletą takiego rozwiązania jest również możliwość montażu urządzenie w dowolnej pozycji. Wymienniki obrotowe dzięki częściowemu odzyskowi wilgoci nie wysuszają powietrza nawiewanego, co redukuje konieczność stosowania dodatkowych nawilżaczy powietrza. Urządzenie wyposażone jest w nowoczesne i energooszczędne silniki typu EC, charakteryzujące się małym zużyciem energii oraz płynną regulacją wydajności wentylatorów. Centrala w standardzie wyposażona jest w okablowaną automatykę oraz nagrzewnicę elektryczną. Praktycznym rozwiązaniem jest dodatkowy króciec wyciągowy, który można wykorzystać do podłączenia np. okapu kuchennego. Standardowe filtry klasy F7 dają gwarancję, że nawiewane powietrze będzie czyste i nie wpłynie negatywnie zdrowie użytkowników. Zastosowane ciekłokrystaliczne panele dotykowe sterowników C4Plus sprawiają, że użytkowanie systemu jest intuicyjne i wygodne.

Wymienione cechy urządzenia umożliwiają stworzenie poczucia komfortu osobom przebywającym w pomieszczeniach. Dzięki ciągłej wymianie i filtracji powietrza panują optymalne warunki, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. W domu nie ma przeciągów, pyłków wywołujących alergie, owadów, a spaliny z ulicy nie są już uciążliwe. Nowoczesne i energooszczędne podzespoły urządzenia znacznie obniżają koszty eksploatacyjne systemu a tym samym całego budynku. Użytkownik ma pełną kontrolę nad parametrami nawiewanego powietrza i w zależności od własnych odczuć i oczekiwań może zmieniać ustawienia pracy systemu.

Zapraszamy do zapoznania się z wyżej opisanym projektem domu ekologicznego podczas prezentacji na tegorocznych Targach Budma 2012 w Poznaniu (www.budma.pl).


Źródło: Ventia Sp. z o.o.