Polska jest jednym z europejskich liderów w liczbie instalowanych kolektorów słonecznych. Ten niewątpliwy sukces możliwy jest dzięki 45% dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferowanemu osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym. Co istotne, uzyskanie dopłaty ułatwiają firmy zajmujące się sprzedażą i montażem zestawów solarnych biorąc na siebie wszelkie formalności związane z dofinansowaniem.

Dofinansowanie na kolektory słoneczne wciąż w zasięgu ręki!
W 2010 r. zaraz po uruchomieniu program dopłat cieszył się umiarkowanym zainteresowaniem. Początkowe kłopoty wynikały z niewystarczającego poziomu wiedzy oraz skomplikowanych na pierwszy rzut oka procedur. Jednak trudy pierwszych miesięcy zaowocowały doświadczeniem przekutym w spory sukces – już dwa lata później nasz kraj stał się trzecim rynkiem w skali Europy pod względem sprzedaży tych urządzeń.


Niebagatelny wpływ na edukację


i promocję dopłat miały działania Funduszu i firm specjalizujących się w sprzedaży i instalacji zestawów solarnych. Od początku naszej obecności na rynku rozumiemy, że nasi klienci oczekują kompleksowej obsługi związanej również z procedurą pozyskania środków finansowych – mówi Michał Burkiewicz, prezes firmy Hoven. Dlatego oprócz oferowania urządzeń najwyższej jakości, świadczymy usługi doradcze polegające m. in. na wypełnieniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie. Co ważne, za tę usługę nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat – wyjaśnia Michał Burkiewicz.


Jak ubiegać się o dofinansowanie?

Finansowanie instalacji kolektorów słonecznych ma charakter dopłaty na częściowe spłaty kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. O środki ubiegać mogą się zarówno osoby fizyczne, mające prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym (również w trakcie budowy), jak i wspólnoty mieszkaniowe, instalujące kolektory w budynkach wielorodzinnych. Według statystyk firmy Hoven średnia wartość należnej dotacji w przypadku domów jednorodzinnych to około 6,5 tys. zł, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych – 67 tys. zł. Banki, które współpracują z NFOŚiGW w realizowaniu dopłat to: Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy i Credit Agricole. Aby przyspieszyć i uprościć procedurę najwygodniej zgłosić się do ogólnopolskiej firmy świadczącej usługi w zakresie montażu i wsparcia formalnego, do których należy również Hoven. Pracownicy firmy po profesjonalnym audycie budynku nie tylko pomagają w wyborze odpowiedniego urządzenia i dokonują instalacji, ale również wspierają w załatwieniu wszelkich formalności. Ważną informacją jest fakt, że zgodnie z wymogami NFOŚiGW zestawy solarne objęte dopłatami muszą posiadać gwarancję producenta na okres nie krótszy niż 5 lat. Dlatego najprostszą i najbezpieczniejszą inwestycją jest skorzystanie z usług firm oferujących kompleksową obsługę związaną zarówno z montażem, jak i z finansowaniem inwestycji. Dzięki temu nie tylko znacznie upraszczamy wnioskowanie o dotację, ale również mamy pewność, że urządzenie objęte jest wieloletnią obsługą serwisową.


Zwrot z inwestycji: 3-5 lat

Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z NFOŚiGW zwrot nakładów poniesionych na zakup i instalację kolektora następuje przeciętnie po 3-5 latach. Kolektory są bowiem w stanie zaspokoić od 60% do nawet 80% potrzeb energetycznych związanych z podgrzaniem ciepłej wody użytkowej w zależności od zapotrzebowania na nią oraz rodzaju zainstalowanego kolektora.
Więcej informacji o dopłatach i kolektorach słonecznych można znaleźć na www.hoven.pl oraz www.nfosigw.gov.pl