Do 2012 roku z rynku Unii Europejskiej całkowicie wycofane zostaną tradycyjne, energochłonne żarówki.


Przedstawiciele krajów członkowskich poparli propozycję Komisji Europejskiej w sprawie kalendarza przejścia na nowocześniejsze i bardziej przyjazne środowisku świetlówki albo lampy halogenowe. Odejście od tradycyjnych żarówek jest elementem unijnej strategii wzrostu efektywności energetycznej, a także walki ze zmianami klimatycznymi.

Od 1 września 2009 roku wycofane zostaną żarówki 100-watowe. Rok później - żarówki 75-watowe, w 2011 żarówki 60-watowe, a 1 września 2012 roku - żarówki 40- i 25-watowe. Najmniej wydajne halogeny (klasy C) mają być wycofane w roku 2016.

Klasyczna żarówka, która niewiele zmieniła się od jej wynalezienia w XIX wieku, zużywa tylko 5% energii na światło - resztę traci na emisję ciepła. Nowoczesne źródła światła (oświetlenie halogenowe, fluorescencyjne, diodowe) są kilka razy bardziej wydajne, zużywając mniej prądu.
Komisja Europejska szacuje, że całkowita rezygnacja z tradycyjnych żarówek w UE pozwoli rocznie na oszczędności porównywalne z produkcją prądu 10 średnich elektrowni. Odpowiada to zużyciu energii elektrycznej 11 mln gospodarstw domowych. W zależności od specyfiki każde z nich może zaoszczędzić 25-50 euro rocznie. W skali całej UE oznacza to 5-10 mld euro rocznie.Źródło: Rzeczpospolita