Nie jest tajemnicą, że wielu z nas kurtyny powietrzne kojarzą się z obiektami wielkokubaturowymi. Wśród nich są głównie hipermarkety, hale magazynowe. I fakt, że wielu z nas doświadczyło ich działania, chociażby wchodząc do sklepu, powinno wyjaśnić się ich zastosowanie.

Podstawowym zadaniem tego urządzenia, jest wytworzenie bariery powietrznej w otworze drzwiowym, swoistej niewidocznej kurtyny, która oddzieli dwie strefy powietrzne o różnych temperaturach: wewnętrzną oraz zewnętrzną. Generalnie chodzi o to, aby te strefy nie przenikały się w momencie otwierania drzwi. Kurtyna zapobiega ubytkowi ciepłego powietrza z wewnątrz na zewnątrz, jak również przenikaniu cieplejszego powietrza z zewnątrz do wewnątrz np. w chłodniach. Efektem dodatkowym jest ograniczenie dostępu insektów, pyłów, czy też innego rodzaju zanieczyszczeń.

Podstawowy podział kurtyn wygląda następująco: elektryczne (z grzałką elektryczną), wodne (z wymiennikiem wodnym, podłączane do instalacji grzewczej) i zimne (bez nagrzewnicy). Każde urządzenie musi posiadać wysokowydajny wentylator, który będzie wytwarzał odpowiednio mocny strumień powietrza.

W ostatnich kilku latach producenci kurtyn powietrznych rozpoczęli skuteczne działania w zakresie projektowania urządzeń o designie i parametrach pozwalających stosować te urządzenia również w innych obiektach użyteczności publicznej. Dziś można już znaleźć kurtyny w obudowie z tworzywa, czy do zabudowy w suficie podwieszanym – jak np. kurtyna SKY firmy Bart Import Poland. Ciągle rozwijający się wachlarz możliwości w zakresie wzornictwa, jakości, czy parametrów sprawia, że kurtyny coraz częściej pojawiają się urzędach, bankach, galeriach, czy hotelach.

Kurtyna powietrzna jest inwestycją, na którą trzeba przeznaczyć w zależności od rodzaju i modelu urządzenia od około dwóch do kilkunastu tysięcy złotych, ale która poprzez swoje działanie, polegające na redukcji strat ciepła, może przynieść efekt w postaci znacznych oszczędności w tym zakresie.

Aby praca kurtyny powietrznej była ekonomiczna i dawała rzeczywiste, wymierne korzyści, należy odpowiednio dobrać urządzenie oraz automatykę. Dobór kurtyny nie jest sprawą prostą i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Począwszy od wielkości otworu drzwiowego, specyfiki pomieszczenia, poprzez ciśnienie masy powietrza znajdującego się w pomieszczeniu oraz uwarunkowania techniczne. Najlepiej jednak zasięgnąć porady doradcy technicznego u dystrybutora tych urządzeń.