Gdy dział informatyczny Uniwersytetu w Kopenhadze zaczął przymierzać się do przeprowadzenia wszystkich posiadanych serwerów do dwóch dużych serwerowni, konsultanci firmy EKJ A/S zdecydowali, że potrzebne jest nowe i bardziej energooszczędne rozwiązanie do ich klimatyzacji. Ponieważ serwery uniwersyteckie zawierają ogromne ilości bezcennych danych naukowych, wymagają do pracy idealnych warunków klimatycznych, których znaczenie urasta w tym przypadku do tej samej rangi, co niezawodność czy bezpieczeństwo pożarowe.

DesiCool chłodzi serwerownię Uniwersytetu w Kopenhadze
Wybór Uniwersytetu Kopenhaskiego padł na 4 urządzenia Munters DesiCool. Zainstalowano je w serwerowniach, uzyskując bezprecedensowe oszczędności energii i rzucając wyzwanie ugruntowanym standardom poboru mocy przez tego rodzaju sprzęt.

Specjaliści ze spółki EKJ Consulting Engineers AS porównali 4 różne metody chłodzenia pomieszczeń serwerowych i doszli do wniosku, że koszty wynikłe z inwestycji w klimatyzatory DesiCool będą aż o 25% niższe, niż wyniosłyby przy zastosowaniu rozwiązań tradycyjnych — a do tego urządzenia Munters oferują najniższy pobór energii spośród wszystkich rozważanych opcji, redukując jej koszt szacunkowo o 50% w porównaniu do kosztu eksploatacji swoich klasycznych odpowiedników.
Urządzenia DesiCool zapewniają właściwy klimat w serwerowniach
- bez stosowania jakichkolwiek czynników chłodniczych,
- bez sprężarek ,
- bez dodatkowych modułów chłodzących.
Artykuł, którego autorem jest p. Thomas Warrer z firmy EKJ A/S, opisuje wady i zalety każdego z czterech rozważanych rozwiązań [attach=attach1]>>czytaj[/attach] (PDF, jęz. angielski).

Źródło: Munters