Funkcjonalne i niezależne centrum obliczeniowe jest już dostępne na rynku! Firmy Rittal i Würz Energy oferują kontenerowe centrum obliczeniowe, redundantnie zasilane prądem i chłodzone przez dwie zintegrowane elektrownie blokowe.

Data Center Container wraz z elektrownią do zasilania prądem i chłodzenia
Redundancja oraz akumulator buforowy zapewniają 99-procentową dostępność. Ekologiczne zasilanie centrum obliczeniowego pozwala też na znaczne oszczędności kosztów eksploatacji.

Data Center Container – nawet na Antarktydzie?
Kombinacja centrum obliczeniowego Rittal i elektrowni blokowej z instalacją adsorpcyjną Würz Energy zapewnia użytkownikom maksymalną elastyczność oraz niezależność. Firmy posiadające małe ilości miejsca mogą umieszczać centra obliczeniowe lub rozwiązania backupowe na zewnątrz. Kontener może być stosowany w miejscach odległych - bez zasilania prądem lub wodą, na przykład podczas wystaw, projektów badawczych lub na budowach.

Dane z centrum do firmy są transmitowane drogą radiową lub satelitarną. Na życzenie firma Rittal dostarcza instalację również z zasilaczem bezprzerwowym (UPS) i automatyczną instalacją sygnalizującą pożar, a także gaśniczą.

Z czego wynika samowystarczalność centrum obliczeniowe Data Center Container?

Wytworzony z oleju roślinnego lub gazu ziemnego ekologiczny prąd z elektrowni blokowej doprowadzany jest bezpośrednio do centrum obliczeniowego. Ciepło odlotowe elektrowni jest wykorzystywane do chłodzenia urządzeń IT. Klimatyzacja wykorzystuje proces adsorpcji - osadzania cząstek wody na powierzchniach materiałów.

Klimatyzacja Data Center Container – adsorpcja i chłodzenie swobodne
Rozwiązanie adsorpcyjne charakteryzuje wysoka elastyczność użytkowa oraz zapewnienie najwyższej efektywności energetycznej. Temperatura wody chłodzącej wynosi - w zależności od specyfikacji - od 4 do 20°C. Zastosowane urządzenia chłodzące posiadają moc maksymalną na poziomie 10 kW.

Latem chłodzenie centrum obliczeniowego działa przy użyciu zimna adsorpcyjnego, zimą stosowane jest chłodzenie swobodne. W zimnych porach roku agregat chłodzenia cieczy maszyny adsorpcyjnej przejmuje swobodne chłodzenie przez wodę chłodzącą. Rozwiązanie to pozwala na znaczną redukcję zapotrzebowania klimatyzacji na energię. Ciepło odlotowe elektrowni blokowej może być - przy niskich temperaturach - dodatkowo używane do ogrzewania pomieszczeń biurowych.

Kontenery Rittal i Würz Energy dostępne są w różnych stopniach rozbudowy.
Źródło: Rittal Sp. z o.o.