Historia firmy Darco - polskiego producenta urządzeń techniki kominowej i wentylacyjnej.

Darco - 20 lat na rynku
Firma Darco powstała w 1992 r. na bazie zakładu rzemieślniczego produkującego elementy pokryć dachowych i orynnowania. Firma kultywuje tradycje rodzinne i opiera się na ponad dwudziestoletnim doświadczeniu w produkcji elementów z blachy na potrzeby budownictwa. Głównym segmentem produkcji na początku działalności było wytwarzanie elementów kominowych i nasad kominowych.

W 2001 roku firma rozpoczęła produkcję w zakładzie w Pustkowie Osiedlu. Zakup nowoczesnych, sterowanych numerycznie maszyn do obróbki plastycznej blach spowodował rozwój nowych technik wytwarzania, systematyczny wzrost produkcji i poszerzenie asortymentu. Do oferty wprowadzony został kompletny energooszczędny system rozprowadzania ciepłego powietrza z kominka.
Liczący w sumie kilkaset pozycji asortyment pozwala na stworzenie nawet najbardziej skomplikowanych instalacji - w sposób łatwy i niedrogi. Fakt, iż Darco jest producentem całej gamy rozwiązań do systemów DGP - od kratek po wentylatory i kształtki - zapewnia 100% kompatybilność i kompleksowość rozwiązań.

W 2002 roku firma wdrożyła Systemu Zarządzania Jakością wg normy EN ISO 9001:2000, który został potwierdzony certyfikatem wydanym przez BVC Polska.

W 2004 roku firma zaoferowała całkowitą nowość na naszym rynku - systemy wentylacji hybrydowej - zapewniającej tanią i efektywną wentylację budynków mieszkalnych.

W na przełomie 2005 i 2006 roku firma przeniosła produkcję elementów kominowych oraz dział logistyki do zakładu w Dębicy przy ul. Metalowców 43 - budynek o powierzchni ponad 7 tys. m2 jest bazą dalszego rozwoju przedsiębiorstwa.
W 2005 roku Darco zaprezentowało swoje wyroby na jednych z największych targów branży grzewczo - wentylacyjnej na świecie - ISH Frankfurt.

Rok 2005 przynosi dalszy rozwój firmy oraz nowe wdrożenia tj. nasada kominowa przeznaczona do odprowadzania spalin z kominków i pieców na paliwa stałe, czy nawietrzak z grzałką stanowiący przełomowe rozwiązanie problemu nawiewu powietrza do mieszkań w okresach zimowych.
W tym roku wydany został także pełny katalog techniczny wyrobów Darco, a także przełomowy, ze względu na treść i kompleksowe ujęcie tematu - podręcznik dystrybucji gorącego powietrza z kominka.

Rok 2006 obfitował w wydarzenia targowe: odradzające się Poznańskie Targi Instalacje 2006 oraz włoską imprezę pt: Mostra Expocomfort Mediolan, którą odwiedziło ponad 170 tys. osób.

W marcu 2007 roku ponownie firma Darco wystawiła się na targach ISH Frankfurt 2007. W tym samym roku przedsiębiorstwo przeniosło się do nowego zakładu firmy w Dębicy przy ul. Metalowców 43. Zakład ten staje się głównym miejscem produkcyjnym i logistycznym, jednocześnie zakład w Pustkowie Osiedlu rozszerza produkcję i zatrudnienie.

W 2007 roku rozpoczęta została także produkcja przyłączy z blachy czarnej 2 mm, która obecnie jest bardzo znaczącym segmentem w asortymencie Darco, cechującym się najwyższą jakością wykonania.

Rok 2008 przynosi przełomowe produkty: nasady Turbowent hybrydowy w wersji sieciowej (sterowanej z komputera PC) oraz unikalny system kontroli ciągu. Oba systemy zostały zaprezentowane na targach Instalacje w Poznaniu oraz w Weronie na największych targach branży kominkowej - Progetto Fuoco.

Rok 2009 to dalsza rozbudowa zakładu i infrastruktury w Dębicy, cykl szkoleń produktowych dla dystrybutorów Darco, a także kolejne ciekawe produkty - regulatory ciągu kominowego i pokrętła szybra. W tym roku po raz kolejny firma prezentuje się na targach ISH we Frankfurcie.

Darco już od ponad 20 lat tworzy innowacyjne rozwiązania, które wyznaczają rozwój branży HVAC. Zakres oferty firmy to nasady kominowe - najszersza oferta tego asortymentu na świecie m.in. obrotowe, hybrydowe, nastawne, mechaniczne; systemy kominowe - przyłącza z blachy czarnej 2 mm, wkłady kominowe i kominy dwuścienne, systemy kominowe spalinowe i spalinowo powietrzne; systemy DGP - najszersza i najbardziej kompleksowa oferta elementów do budowy wydajnych systemów grzewczych na rynku. Urządzenia wentylacyjne - m.in. nawietrzaki, kratki, anemostaty, rozety.

W planach na lata następne Darco przewiduje dalsze wdrożenia w dziedzinie elementów kominowych i wentylacyjnych.

Źródło: Darco Sp. z o.o.