W końcówce marca br. (26-27.03) w hotelu Windsor w Jachrance pod Warszawą miało miejsce spotkanie autoryzowanych dealerów firmy Daikin Airconditioning Poland. W ostatnich latach firma ta bardzo dynamicznie rozwijała się na naszym rynku oferując urządzenia z tzw. „wyższej półki” charakteryzujące się jednocześnie dużą innowacyjnością, niezawodnością i rozwojem technologicznym.


Dowodem na to było wystąpienie pana Martina Krutz’a Dyrektora Zarządzającego, który, po przywitaniu gości przez Prezesa Andrzeja Lorycha, przedstawił rozwój firmy i jej pozycję w Polsce. W ciągu ostatnich 4 lat (2004-2008) koncern odnotował w Polsce wzrost sprzedaży urządzeń typu split o 356%, typu sky air o 350%, systemów VRV o 440%, zaś agregatów wody lodowej o blisko 240%. Na wyniki takie wpłynęła dobra koniunktura gospodarcza, a także rozwój sieci dealerskiej. Pod znakiem zapytania znajdują się jednak plany na kolejne lata, gdyż światowy kryzys spowodował, iż bardzo trudno jest przygotować długoterminowe prognozy sprzedaży.
W dalszej części spotkania przedstawione zostały nowości produktowe wprowadzane do sprzedaży w 2009 r. Pan Wojciech Lisek zaprezentował m.in. nowy system CMS (Commercial Multi System) o wydajności chłodniczej 20-25 kW i grzewczej 22-28 kW stanowiący alternatywę dla systemu VRV, gdzie jego koszt byłby zbyt wysoki, a więc: w sklepach z zapleczem biurowym, restauracjach itp. Omówił także agregaty ERQ z pompą ciepła przeznaczone do współpracy z centralami klimatyzacyjnymi oraz Ururu Multi wykorzystujący jednostki Ururu Sarara (z możliwością nawilżania powietrza). Z zakresu systemów VRV Pan Lisek przedstawił m.in:
● nowy model VRV w wykonaniu pompa ciepła z odzyskiem ciepła charakteryzujący się wysokim COP;
● agregaty chłodzone wodą serii P z możliwością podłączeń źródła geotermalnego;
● możliwości zastosowań jednostek do chłodzenia pomieszczeń technicznych;
● system z funkcją Multi Tenant przeznaczony dla budynków mieszkalnych i apartamentowych.
W zakresie systemów wody lodowej Pan Bogumił Grudziński skupił się na omówieniu agregatów typu MultiScroll o wydajności od 80 do 260 kW występujących w trzech długościach 2200, 2650 i 4400 mm przy szerokości 2000 mm. Omówił także typoszereg agregatów ze sprężarkami inwerterowymi (7 modeli od 250 do 412 kW) oraz jednostki chłodzone wodą ze sprężarkami jednośrubowymi (19 modeli od 400 do 2200 kW).
Od dwóch lat Daikin promuje również urządzenia skierowane na rynek grzewczy – Altherma. W tym roku pan Aleksander Archanowicz zaprezentował dwa nowe rozwiązania: Altherma monoblok (3 jednostki: 11,2, 14 i 16 kW), w której w jednostce zewnętrznej zlokalizowano również moduł hydrauliczny i jego skrzynkę elektryczną oraz Altherma HT – wysokotemperaturową pompę ciepła (80°C) dla budynków remontowanych o podobnych wydajnościach jak wyżej. W tym roku DAPO wprowadził również dla instalatorów tych urządzeń podobny program partnerski jak w przypadku urządzeń klimatyzacyjnych – ALTHERMA PARTNER.
Oprócz prezentacji technicznych, produktowych nie zabrakło również tych poświeconych strategii sprzedaży i marketingowej oraz logistyce.
Uwieńczeniem Konferencji była uroczysta kolacja podczas której zostały wręczone nagrody i wyróżnienia dla najlepszych dealerów oraz pokazy artystyczne w rytmach brazylijskich.