Druga generacja Zamiennego VRV sprawia, że modernizacja systemu z R-22 do R-410A jest jeszcze łatwiejsza i tańsza.

Daikin: Druga generacja zamiennego VRV
RQYQ
Daikin Europe N.V. przedstawia drugą generację systemu Zamienny VRV®III, rozwiązania firmy Daikin dla modernizacji systemów pracujących na wycofany czynnik R-22. VRV®III-Q zapewnia niedrogą możliwość zmiany istniejących systemów typu pompa ciepła lub z odzyskiem ciepła na R-22 na nowoczesny system na R-410A. Ponieważ istniejąca instalacja rurowa – i w wielu przypadkach także jednostki wewnętrzne – mogą być pozostawione, instalacja wymaga minimalnego czasu, gdy będzie ona wyłączona i niewielkich kosztów inwestycji. Druga generacja VRV®III-Q składa się z urządzeń o większej wydajności przy pozostawionej kompaktowej budowie i pozwala teraz na wymianę agregatów zewnętrznych w stosunku jeden do jeden.

Czas na zmianę
W 2015, wejdzie w życie całkowity zakaz używania R-22. Stosowanie świeżego R-22 zostało zabronione w Unii Europejskiej od roku 2010, co oznacza, że z biegiem czasu zapasy tego czynnika będą mniejsze i przez to droższe, co może spowodować dłuższe okresy postoju instalacji, gdy pochodzący z odzysku R-22 nie będzie dostępny.
Zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej czynnika R-410A i lepsza sprawność w połączeniu z technologią inwerter oraz pompy ciepła urządzeń Daikin systemu VRV®III-Q skutkują nie tylko większą sprawnością i niższą emisją CO2 ale także obniżonymi kosztami eksploatacji.

Tani i prosty
Od momentu wycofania R-22, Daikin oferuje niedrogie rozwiązanie. Już w pierwszej generacji systemów VRV®III-Q, istniejąca instalacja rurowa mogła być zachowana a w wielu przypadkach również jednostki wewnętrzne. W drugiej generacji, jednostki zewnętrzne o większej wydajności (do 48 HP) i mniejszej zajmowanej powierzchni (mniejsze niż odpowiadające im jednostki zewnętrzne na R-22) umożliwiają wymianę jednostek zewnętrznych w stosunku jeden do jeden. Ponadto, mogą być zachowane istniejące przyłącza zasilania elektrycznego.

VRV®III-Q został zaprojektowany do pracy przy niższych ciśnieniach odpowiednich dla istniejącej instalacji rurowej na R-22 przy utrzymaniu wysokiej sprawności energetycznej. Dzięki funkcjom automatycznego napełniania i czyszczenia, nowa instalacja rurowa – w przeszłości niezbędna przy wymianie systemu z powodu zanieczyszczenia olejem istniejących rur – nie jest już wymagana, nawet w przypadku wcześniejszego uszkodzenia sprężarki. W wielu przypadkach, wymienione muszą być jedynie jednostki zewnętrzne, co umożliwia etapowe zaplanowanie prac, rozłożenie w czasie kosztów inwestycji i minimalne starty spowodowane przestojem.

Freddy De Ruyck, Dyrektor Zarządzający Omer Deloof NV, uważa, że VRV®III-Q jest doskonałym rozwiązaniem uwzględniającym wycofanie R-22: “Ponieważ coraz więcej systemów pracujących na R-22 jest wymienianych, VRV®III-Q stanowi perfekcyjne rozwiązanie oszczędzające czas i koszty. Projekty składające się z wielu jednostek wewnętrznych i o długiej instalacji sprawiają, że VRV®III-Q jest nawet jeszcze bardziej interesujący, ponieważ można pozostawić istniejące jednostki wewnętrzne i instalację rurową. Właśnie zakończyliśmy instalowanie jednostki zewnętrznej VRVIII-Q u jednego z naszych klientów, Volvo Trucks, która to jednostka jest podłączona do 10 jednostek wewnętrznych. W tym szczególnym przypadku, wymiana wszystkich jednostek wewnętrznych byłaby 10 razy bardziej pracochłonna. Ponadto, VRV®III-Q stanowi ogromną oszczędność kosztów.”

VRV®III-Q jest dostępny w konfiguracjach od 5 tdo 48 HP w wersji pompy ciepła i od 10 do 30 HP dla modeli z odzyskiem ciepła. Wszystkie istniejące instalacje Daikin VRV® na czynniki R-22 i R-407C mogą być wymienione. Ponadto wiele instalcji innych niż firmy Daikin na R-22 lub R-407C może rówinież być zmodernizowanych za pomocą Zamiennego VRV® firmy Daikin. Dodatkowo, oprócz możliwych zysków sprawności o ponad 40%, wydajność systemu może zostać zwiększona bez konieczności wymiany instalacji chłodniczej, umożliwiając adaptację systemów do warunków zwiększonego zapotrzebowania mocy chłodniczej i grzewczej.

Źródło: Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.