W nowych katalogach INSTAL-PROJEKT znajdziemy przejrzyste poradniki wyjaśniające, jakie parametry grzejników i cechy pomieszczeń powinniśmy uwzględnić, by wybrać optymalny dla nas produkt. Trzy dekady doświadczenia ekspertów firmy sprawiły, że techniczne zawiłości są tu omówione jasno i prosto, w sposób zrozumiały dla wszystkich, zaś poszukujących oszczędności zainteresują z pewnością rady dotyczące ekonomicznego ogrzewania.

Czym powinniśmy kierować się przy wyborze grzejników?
Najważniejsze jest miejsce, w którym chcemy zamontować grzejnik. Rodzaj pomieszczenia, jego umiejscowienie w budynku, rodzaj przegród (ściany, okna) oraz kubatura, mają decydujący wpływ na to, jakiej mocy grzejnik lub grzejniki musisz wybrać. Przykładowo, do ogrzania jednego metra sześciennego łazienki bez okien i ścian zewnętrznych, potrzeba ok. 38-46 W. Te wartości należy jednak zawsze określić finalnie dokładnym wyliczeniem projektowym.

Kolejnym czynnikiem jest rola montowanego grzejnika. Zastanów się, czy grzejnik w danym pomieszczeniu będzie Ci służył wyłącznie do ogrzewania, czy może także do suszenia i czy będziesz z niego korzystać wyłącznie w sezonie grzewczym, czy przez cały rok.

Podczas doboru parametrów grzejnika powinieneś uwzględnić rodzaj źródła ciepła, wykorzystywanego w instalacji (np. instalacja miejska, kocioł olejowy itp.) i rodzaju budynku (blok, dom jednorodzinny). Jeżeli decydujesz się na grzejniki chromowane zwróć uwagę, że ich moc jest przeciętnie niższa o ok. 30% od takich samych grzejników pokrywanych farbą proszkową.

Jeśli dokonujesz wymiany starego grzejnika na nowy, uwzględnij typ i rozstaw jego podłączenia, które powinno być dostosowane do istniejącego rozstawu rur przyłączeniowych w instalacji. Na przykład wymieniając grzejnik żeliwny, będziesz potrzebował modelu z podłączeniem bocznym o rozstawie 50 cm. W przypadku niedostosowania rodzaju podłączenia, należy się liczyć z koniecznością przerobienia części instalacji.

Przestrzeń, w której należy zamontować grzejnik, powinna znajdować się w najzimniejszej strefie pomieszczenia. W większości przypadków najdogodniejszym miejscem są ściany zewnętrzne, najczęściej podokienne. Aby zapewnić uzyskanie pełnej wydajności grzejników, powinieneś unikać ich montażu w miejscach, gdzie będą pracowały osłonięte przez elementy wyposażenia wnętrz, np. meble, grube zasłony, urządzenia agd i rtv itp.

Jak ogrzewać taniej i efektywniej?
- Nie zasłaniaj nigdy grzejnika. Zasłonięty oddaje mniej ciepła do otoczenia.
- Odpowietrzaj grzejniki przynajmniej raz w roku. Zapowietrzony grzejnik nie działa wydajnie. Sygnałem, że należy go odpowietrzyć są wydobywające się z niego odgłosy i wyraźnie nierównomiernie rozgrzana powierzchnia.
- Wykorzystuj zawory termostatyczne do podłączenia grzejników. Pozwoli to na kontrolowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Temperatura w pomieszczeniu, w którym nie przebywasz stale, może być przecież niższa.
- Pomieszczenia wietrz krótko i intensywnie – to ogranicza straty ciepła. Przed wietrzeniem zalecane jest wystudzenie grzejników.
- Montuj grzejniki w miejscach, gdzie straty ciepła są największe, np. pod oknami.