W czerwcu 2004 założyłem działalność gospodarczą (1-osobową) zajmującą się montażem i serwisem urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Siedziba firmy do tej pory zarejestrowana była pod adresem zamieszkania. W tym roku zamierzam wynająć warsztat i biuro handlowe oraz zatrudnić pracownika. Chciałbym jeszcze dokupić więcej sprzętu aby móc rozwijać działalność i spełniać jej wymogi. Aby firma zaistniała na rynku, chciałbym zainwestować w reklamę (prasa, radio, ewentualnie bilbord). Czy mógłbym liczyć na dotacje na poniesione przeze mnie na w/w koszty? Czy koszty poniesione na zakup podstawowego sprzętu w zeszłym roku też będą dofinansowane?

O dofinansowanie przedsięwzięć służących rozszerzeniu i podnoszeniu konkurencyjności przedsiębiorstwa może ubiegać się Pan w ramach programu ZPORR Działanie 3.4 "Mikroprzedsiębiorstwa". W ramach ZPORR 3.4 można uzyskać poziom dotacji max. 45% dla Warszawy i Poznania, 55% dla Trójmiasta, Wrocławia i Krakowa, 65% dla pozostałej części kraju. Zaś maksymalna kwota to 50 000 euro. Termin konkursu (w woj. lubuskim) to przełom kwietnia i maja 2005 r.
Kosztami kwalifikowanymi, czyli takimi, na które można uzyskać dotację są m.in. zakupy środków trwałych, wyposażenie biura itp. Niestety na reklamą czy na koszty poniesione przed złożeniem wniosku nie ma możliwości otrzymania dotacji.

(2005.04.19, woj. lubuskie)