Polecamy lekturę najnowszego, marcowego numeru Cyrkulacje - magazynu o branży i dla branży HVAC. Cyrkulacje będą dostępne bezpłatnie dla uczestników i słuchaczy Forum Wentylacja - Salon Wentylacja 2012 (Warszawa, 21-22 marca, Hotel Gromada).

Cyrkulacje - powietrze, wentylacja, klimatyzacja - marzec 2012
W numerze 8 magazynu "Cyrkulacje":

■ Wystawcy Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja zapraszają
Wystawcy Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja prezentują swoją ofertę.

■ www.wentylacja.org.pl − nowa strona Stowarzyszenia
W lutym została uruchomiona nowa strona internetowa Stowarzyszenia. Zastąpiła dotychczasową, zmieniając nie tylko formę graficzną, ale przede wszystkim została wzbogacona o nowe funkcje przydatne internautom.

■ Wiadomości
W dziale Kraj zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Finanse, Kadry, Nagrody, Certyfikaty, Konferencje, Realizacje,Szkolenia, Internet, Zmiany w prawie, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

■ Biurowiec z precertyfikacją LEED
Eurocentrum to największy, z obecnie projektowanych w Polsce, budynków biurowych precertyfikowanych w LEED. Projektanci biurowca Eurocentrum szczególny nacisk położyli na optymalizację zużycia energii na chłodzenie i ogrzewanie budynku oraz ograniczenie zużycie wody poprzez wykorzystanie wody deszczowej. W zakresie ich obowiązków było również wykonanie obliczeń udowadniających zakładane zmniejszenie zużycia energii i zużycie wody wymagane do certyfikacji budynku.

■ Energooszczędne osiedle
Osiedle Gdańsk Osowa to przykład modelowej inwestycji mieszkaniowej, w której zastosowano technologie energooszczędne w domach wielorodzinnych. Zredukowano dzięki temu koszty eksploatacji i zapewniono mieszkańcom zdrowy klimat wnętrz.

■ Studio filmowe − instalacje wentylacji, klimatyzacji i wody lodowej
ATM Studio to największe w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie Centrum Produkcji Filmowo-Telewizyjnej, które mieści się w Warszawie. Budynek został wyposażony w najnowocześniejsze systemy klimatyzacyjno–grzewcze.

■ Współczynnik kształtu A/V a szczelność powietrzna budynków
Zgodnie z obowiązującymi przepisami obudowę budynków (powłokę) należy wykonywać w taki sposób, aby osiągnąć jej całkowitą szczelność na przenikanie powietrza. Im większy jest budynek, tym więcej potencjalnych miejsc, w których może dojść do przecieków powietrza, a co za tym idzie mniejsza szczelność takiego obiektu. Na pierwszy rzut oka jest to logiczne, czy na pewno tak jest?

■ Subiektywnie
Subiektywnie to krótka rubryka, w której każda osoba związana z branżą może przedstawić swoje poglądy – niekoniecznie na temat wentylacji. Zapraszamy Czytelników do jej redagowania. Przemyślenia prosimy przesyłać na adres: cyrkulacje@wentylacja.org.pl

■ Audyty energetyczne i wentylacja
Audyt energetyczny związany jest z istniejącym już od 14 lat systemem dopłat do kredytów, czyli z możliwością uzyskania premii termomodernizacyjnej lub remontowej. Po raz pierwszy pojęcie to pojawiło się w Ustawie o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych z dnia 18.12.1998 roku.

■ Próby ewakuacji
Bezpieczeństwo pożarowe budynków jest funkcją wielu powiązanych ze sobą zmiennych. Obiekt można uznać za bezpieczny nie tylko wtedy, gdy ma odpowiednie, przewidziane stosowanymi przepisami techniczne rozwiązania ochronne, lecz także, a może przede wszystkim, wtedy, gdy podczas rzeczywistego zagrożenia nie zawiedzie tzw. czynnik ludzki.

■ Pytanie do eksperta
Ekspert odpowiada na pytania:Dlaczego centrale wentylacyjne zamarzają? Jaki rodzaj wymiennika wybrać, aby zminimalizować tego typu zjawisko?

■ Oszczędność energii w systemie VAV
W odróżnieniu od systemów ze stałym przepływem, w instalacji VAV regulacja parametrów odbywa się poprzez zmianę strumienia objętości doprowadzanego powietrza wentylacyjnego. Zastosowanie regulacji ilościowej powoduje, że zapotrzebowanie na powietrze w całym systemie jest mniejsze niż w układach ze stałą ilością powietrza.

■ Czy można porównywać rożne systemy wentylacji dla budynków mieszkalnych?
Odpowiedź na tytułowe pytanie jest twierdząca. Ważne jednak, aby porównanie robić rzetelnie, biorąc pod uwagę przynajmniej dwa kryteria: jakość powietrza wewnętrznego oraz koszt energii do ogrzewania budynku.

■ Energooszczędne sterowanie w systemach wentylacji i klimatyzacji
Kolejna część obszernego artykułu, a w niej m.in. omówienie wpływu mocy zamówionej na koszty eksploatacji.

■ Komfort termiczny – rozmowa
Rozmowa z dr inż. Anną Bogdan kierownikiem Pracowni Obciążeń Termicznych CIOP-PiB

■ Wentylacja z komputera – rozmowa
Rozmowa z dr inż. Piotrem Bartkiewiczem pracownikiem naukowym i wykładowcą na wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej

■ BIM – projektowanie zrównoważone
BIM − Building Information Modeling − czyli modelowane informacji o budynku polega na tworzeniu, a następnie wykorzystywaniu skoordynowanych informacji na temat obiektu. Pozwala na przygotowanie cyfrowych informacji, które są następnie wykorzystywane do analiz, wizualizacji i symulacji.

■ Strefa studenta
Rubryka dla studentów i o studentach. W bieżącym numerze: studenci Politechniki Śląskiej poznają branżę, laboratoria na Politechnice Lubelskiej oraz laboratorium Wentylacji Pożarowej na Politechnice Warszawskiej.

■ Branża na szczytach
Relacja z zimowej wyprawy do zespołu najwyżej położonych jezior na świecie – Gokyo w Himalajach – styczeń/luty 2012 r. zwieńczonej zdobyciem szczytu Gokyo Ri znajdującego się na wysokości 5360 m n.p.m.


CYRKULACJE to ogólnopolskie czasopismo branżowe wydawane przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja. Propaguje wiedzę techniczną, informuje o nowościach, pokazuje przykłady dobrych realizacji i ciekawe inwestycje. Czasopismo jest skierowane do projektantów, wykonawców, producentów i dystrybutorów związanych zawodowo z branżą wentylacyjno-klimatyzacyjną. Tytuł nawiązuje do cyrkulacji powietrza w instalacji, a także cyrkulacji i wymiany myśli, poglądów i opinii - stąd liczba mnoga. Pismo i jego prenumerata oraz wysyłka są bezpłatne. Zamówienia drogą mail za pośrednictwem wentylacja.com.pl: ZAMÓWIENIE - CYRKULACJE (prosimy o podanie adresu i wykonywanego zawodu).