Polecamy lekturę najnowszego, grudniowego numeru Cyrkulacje - magazynu o branży i dla branży HVAC.

Cyrkulacje - powietrze, wentylacja, klimatyzacja (grudzień 2011)
W numerze 5 dwumiesięcznika "Cyrkulacje":

■ Wiadomości
W dziale tym zamieszczane są wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Finanse, Kadry, Nagrody, Certyfikaty, Konferencje, Realizacje, Szkolenia, Internet, Zmiany w prawie, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

■ Co warto zmienić w prawie
Sondaż przeprowadzony wśród dostawców technologii wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

■ Tworzymy standardy - nowe wytyczne SPW
Stowarzyszenie Polska Wentylacja powołuje Grupy Techniczne, które opracowują standardy i wytyczne pomocne w codziennej pracy projektantów i wykonawców. Grupa Techniczna „Wentylacja w domach jednorodzinnych” opracowała „Wytyczne dla instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła (systemu rekuperacji) w domach jednorodzinnych”.

■ Subiektywnie
Subiektywnie to krótka rubryka, w której każda osoba związana z branżą może przedstawić swoje poglądy – niekoniecznie na temat wentylacji. Zapraszamy Czytelników do jej redagowania. Przemyślenia prosimy przesyłać na adres: cyrkulacje@wentylacja.org.pl

■ Wentylacja mechaniczna w budynkach mieszkalnych − dyskusja
Zdania na temat korzyści płynących ze stosowania wentylacji mechanicznej są podzielone. Staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie czy wentylacja mechaniczna w Polsce ma przyszłość. W dyskusji udział wzięli: Marcin Chmielewski, Piotr Fijałkowski, Grzegorz Grygier, Paweł Szyperski, Piotr Trębacz i Piotr Wiśniewski. Stowarzyszenie Polska Wentylacja reprezentował Tomasz Trusewicz.

■ Instytut Zoologii UJ – rozwiązania instalacyjne
Prezentacja nowego budynku Wydziału Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - systemy wentylacji i klimatyzacji.

■ Dobór central wentylacyjnych
Ekspert z firmy VBW Engineering dzieli się swoimi doświadczeniami.

■ Badanie sondażowe SPW
Badanie przeprowadzone przez SPW na temat jakości wsparcia technicznego ze strony doradców technicznych wspomagających projektantów przy doborach central wentylacyjnych.

■ Pytanie do eksperta
Ekspert odpowiada na pytanie: Jak prawidłowo wykonać instalację chłodniczą z rur miedzianych?

■ Nowości produktowe
W dziale Nowości prezentujemy najnowsze produkty, które weszły na rynek. Oprócz krótkiego opisu i zdjęcia, zamieszczamy najważniejsze cechy każdego z nich, a także kontakt do osoby odpowiedzialnej za udzielanie bardziej szczegółowych informacji na temat pokazanej nowości.

■ Konkurs Dom Ekologiczny
W październiku rozstrzygnięto pierwszy w Polsce, ogólnopolski konkurs architektoniczny na projekt domu ekologicznego, który został zorganizowany przez wydawnictwo Murator we współpracy z Zarządem Głównym Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Spośród zgłoszonych 92 projektów jury równorzędnymi wyróżnieniami nagrodziło cztery prace. Pierwszej nagrody nie przyznano. Prezentujemy systemy wentylacji zaproponowane przez zwycięskie zespoły projektowe.

■ Energooszczędne sterowanie w systemach wentylacji i klimatyzacji
Kolejna część obszernego artykułu, a w niej m.in. omówienie wpływu mocy zamówionej na koszty eksploatacji.

■ Strefa studenta
Rubryka dla studentów i o studentach. W bieżącym numerze m.in. studia w Danii.

■ Efektywność klimatyzatorów
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia związane z efektywnością energetyczną klimatyzatorów w świetle nowego rozporządzenia oraz zaprezentowano stosowane rozwiązania energooszczędne.

■ Etykiety energetyczne klimatyzatorów w ocenie specjalistów
Jak Rozporządzenie Komisji Europejskiej, które nakłada na producentów obowiązek odpowiedniego informowania o parametrach energetycznych klimatyzatorów wpłynie na rynek polski?

■ Przegląd central wentylacyjnych (rekuperatorów) z wymiennikiem płytowym
Przegląd central wentylacyjnych (rekuperatorów) z wymiennikiem płytowym o wydajności do 400 m3/h.


CYRKULACJE to ogólnopolskie czasopismo branżowe wydawane przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja. Propaguje wiedzę techniczną, informuje o nowościach, pokazuje przykłady dobrych realizacji i ciekawe inwestycje. Czasopismo jest skierowane do projektantów, wykonawców, producentów i dystrybutorów związanych zawodowo z branżą wentylacyjno-klimatyzacyjną. Tytuł nawiązuje do cyrkulacji powietrza w instalacji, a także cyrkulacji i wymiany myśli, poglądów i opinii - stąd liczba mnoga. Czasopismo jest bezpłatne: zamówienie prenumeraty