Po wentylatorach osiowych typu Owlet o łopatach wirnika zainspirowanych kształtem skrzydła sowy, konstruktorzy Ziehl-Abegg AG zaprezentowali swój nowy produkt.
Fot. 1. Cpro
Kreatywny zespół badawczy światowego producenta wentylatorów z Künzelsau bazując na wzorcach z natury i bioniki, połączył idealnie aerodynamiczny kształt kropli wody z osiągnięciami sektora kosmicznego. Skutkiem tego powstał promieniowy wentylator z tworzywa sztucznego „Cpro”. Ustanowił on nowe standardy w sektorze wentylacji i klimatyzacji po względem akustyki, wydajności, niskiej wagi oraz prostej instalacji.

Czołowy produkt

Nowy, najwyższej jakości wirnik „Cpro”, następca modelu „C” uznawanego za „niebieski cud”, to rozwiązanie o większej wydajności i ekonomice oraz niższym poziomie emitowanego hałasu.
Nazwa „Cpro” oznacza dobrze sprawdzoną i zarazem innowacyjną technologię. Litera „C” świadczy o kontynuacji rozwoju cieszącej się powodzeniem serii wirników „C”, zaś skrót „pro” wynika z nowoopracowanego profilu łopat wirnika. Dla osiągnięcia idealnej aerodynamiki i minimalnych oporów przepływu powietrza profil łopat wirnika Cpro jest wzorowany na kształcie kropli wody i skrzydła promu kosmicznego. W połączeniu ze skośnie uformowaną krawędzią wylotową wentylatora prowadzi to do znacznego obniżenia hałasu oraz całkowitego poziomu akustycznego wentylatora.

W całości z tworzywa

Kanciasta dotychczas krawędź wlotowa wentylatora została zaokrąglona. Optymalizacje pozwoliły zmniejszyć straty wlotowe, poprawiły sprawność i zapewniły bardziej stabilną charakterystykę pracy. Konstruktorzy Ziehl-Abegg udoskonalili także konstrukcję dyfuzora wirnika. Przekrój poprzeczny wylotu został poszerzony, co zagwarantowało lepszą przemianę ciśnienia statycznego w dynamiczne. Ponieważ „Cpro” został wykonany w całości z tworzywa sztucznego, wykazuje wyższy stopień absorpcji dźwięku w porównaniu z konwencjonalnymi wirnikami metalowymi. Dostępne o średnicach 250-630 mm wirniki Cpro pozwalają uzyskać wydajność ok. 28 000 m3/h powietrza przy ciśnieniu statycznym do 2 500 Pa.

„Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie właściwości „Cpro”, to nowa koncepcja wirnika przedstawia kilka znaczących zalet w stosunku do poprzedniego modelu „C” jak i konwencjonalnych produktów konkurencji”
, wyjaśnia Peter Fenkl, przewodniczący zarządu Ziehl-Abegg AG. ,,Uważamy, iż Cpro stanie się w przyszłości punktem odniesienia dla innych wentylatorów promieniowych, szczególnie pod względem redukcji hałasu, wydajności i oszczędności energii”.


Fot. 2 Łopatki wirnika Cpro wzorowane są na kształcie
kropli wody i skrzydła promu kosmicznego


Łatwe i zoptymalizowane możliwości regulacji

Wolnobieżny wirnik „Cpro” o bezpośrednim napędzie jest konstrukcją, która przez wiele lat zyskiwała na znaczeniu w dziedzinie urządzeń wentylacyjnych i central klimatyzacyjnych. W porównaniu do wentylatorów tradycyjnych, z przekładniami pasowymi, wentylatory z wirnikami „Cpro” uważane są za szczególnie proste i optymalne do regulacji przepływu i ciśnienia powietrza. Uniknięcie regularnych konserwacji jak w przypadku napędów pasowych stanowi kolejną istotną zaletę. Zgodnie z dyrektywą higieniczną VDI 6022 zastosowanie wolnobieżnego wirnika zwalnia z konieczności instalowania niezbędnego dotychczas filtru wtórnego. Dodatkowo wolnobieżny wirnik „Cpro” charakteryzuje się wyjątkowo zwartą konstrukcją, co znacznie zmniejsza emisję hałasu i w wielu przypadkach pozwala na zastosowanie krótszego tłumika dźwiękowego bądź jego całkowite wyeliminowanie.
Wszystkie powyższe zalety, sprawiają, iż wyposażony w wentylator z wirnikiem Cpro system wentylacji lub centrala klimatyzacyjna mogą zostać wykonane taniej i w sposób bardziej kompaktowy, wymagając przy tym mniejszej powierzchni montażowej. Wysoka sprawność wirnika i odpowiednie warunki wlotu powietrza, umożliwiają osiągnięcie najwyższej sprawności systemu, czego wynikiem jest znaczna oszczędność energii. Należy również podkreślić łatwy dostęp do elementów konstrukcyjnych wirnika co pozwala na bezproblemowe ich czyszczenie dla zapewnienia możliwie najwyższej czystości przedmuchiwanego powietrza.
Źródło: Ziehl-Abegg