Konstruktorzy Ziehl-Abegg AG prezentują swój nowy produkt: wentylator Cpro o łopatach wirnika zainspirowanych kształtem kropli wody i skrzydła promu kosmicznego.


Kreatywny zespół badawczy światowego producenta wentylatorów z Künzelsau bazując na wzorcach z natury i bioniki, połączył idealnie aerodynamiczny kształt kropli wody z osiągnięciami sektora kosmicznego. Skutkiem tego powstał promieniowy wentylator z tworzywa sztucznego Cpro. Ustanowił on nowe standardy w sektorze wentylacji i klimatyzacji po względem akustyki, wydajności, niskiej wagi oraz prostej instalacji.
Nowy wirnik Cpro jest następcą modelu C. Cpro, wzorowany na C, charakteryzuje się większą wydajnością i ekonomicznością oraz niższym poziomie emitowanego hałasu.
Dla osiągnięcia idealnej aerodynamiki i minimalnych oporów przepływu powietrza profil łopat wirnika Cpro jest wzorowany na kształcie kropli wody i skrzydła promu kosmicznego. W połączeniu ze skośnie uformowaną krawędzią wylotową wentylatora prowadzi to do znacznego obniżenia hałasu oraz całkowitego poziomu akustycznego wentylatora.


Cpro
Kanciasta dotychczas krawędź wlotowa wentylatora została zaokrąglona. Optymalizacje pozwoliły zmniejszyć straty wlotowe, poprawiły sprawność i zapewniły bardziej stabilną charakterystykę pracy. Konstruktorzy Ziehl-Abegg udoskonalili także konstrukcję dyfuzora wirnika. Przekrój poprzeczny wylotu został poszerzony, co zagwarantowało lepszą przemianę ciśnienia statycznego w dynamiczne. Ponieważ Cpro został wykonany w całości z tworzywa sztucznego, wykazuje wyższy stopień absorpcji dźwięku w porównaniu z konwencjonalnymi wirnikami metalowymi. Dostępne o średnicach 250-630 mm wirniki Cpro pozwalają uzyskać wydajność ok. 28 000 m3/h powietrza przy ciśnieniu statycznym do 2 500 Pa.
W porównaniu do wentylatorów tradycyjnych, z przekładniami pasowymi, wentylatory z wirnikami Cpro uważane są za szczególnie proste i optymalne do regulacji przepływu i ciśnienia powietrza. Uniknięcie regularnych konserwacji, jak w przypadku napędów pasowych, stanowi kolejną istotną zaletę. Zgodnie z dyrektywą higieniczną VDI 6022 zastosowanie wolnobieżnego wirnika zwalnia z konieczności instalowania niezbędnego dotychczas filtru wtórnego. Dodatkowo wirnik Cpro charakteryzuje się wyjątkowo zwartą konstrukcją, co znacznie zmniejsza emisję hałasu i w wielu przypadkach pozwala na zastosowanie krótszego tłumika dźwiękowego bądź jego całkowite wyeliminowanie.
Wszystkie powyższe zalety, sprawiają, iż wyposażony w wentylator z wirnikiem Cpro system wentylacji lub centrala klimatyzacyjna mogą zostać wykonane taniej i w sposób bardziej kompaktowy, wymagając przy tym mniejszej powierzchni montażowej. Wysoka sprawność wirnika i odpowiednie warunki wlotu powietrza, umożliwiają osiągnięcie najwyższej sprawności systemu, czego wynikiem jest znaczna oszczędność energii. Należy również podkreślić łatwy dostęp do elementów konstrukcyjnych wirnika co pozwala na bezproblemowe ich czyszczenie dla zapewnienia możliwie najwyższej czystości przedmuchiwanego powietrza.
Cpro:
- średnice: od 250 mm do 630 mm
- max. wydajność: 28 000 m3/h
- max. ciśnienie statyczne: 2500 Pa.
>>>więcej o Cpro