Data rozpoczęcia
2009-12-07
Data zakończenia
2009-12-07

termin: 07-18.12.2009 miejsce: Kopenhaga

Conferences of the Parties (COP)

Konferencja klimatyczna ONZ (COP15)
7-18.12.2009 r., Kopenhaga, Dania
United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC or FCCC)
Po międzynarodowej konferencji w Poznaniu w grudniu 2008 roku (COP 14), negocjacje kolejnego porozumienia klimatycznego COP 15 będą toczyły się w Kopenhadze.
COP 15 udział weźmie przynajmniej 15 tys. delegatów ze 192 krajów.
W czasie konferencji COP15 rządy będą miały za zadanie wypracowanie porozumienia w sprawie przyszłych ram międzynarodowej polityki klimatycznej po 2012 roku.
Podczas grudniowego szczytu, Duńczycy — gospodarze i reszta UE będą namawiać m.in. Chiny, USA i Indie do przyjęcia programu redukcji emisji CO2.
Dania już dziś ma się czym pochwalić na polu czystej energii. Jedna piąta wykorzystywanej w kraju energii produkowanej jest z wiatru, zaś duńskie turbiny wiatrowe Vestas są używane w połowie wszystkich elektrowni wiatrowych na świecie.
Do działań na rzecz klimatu przyłączają się też duńskie firmy. Velux, znany z produkcji okien, postawił ostatnio na kolektory słoneczne i budowę samowystarczalnych domów (m. in. z ogrzewaniem solarnym). Zaś produkujący m.in. materiały izolacyjne Rockwool przebudował swoją siedzibę tak, że nie używa klimatyzacji (cyrkulacja powietrza następuje za pomocą okien zamontowanych w specjalny sposób).
Na oficjalnej stronie Szczytu Klimatycznego 2009, pod adresem en.cop15.dk można znaleźć informacje na temat samej konferencji COP 15, Danii i jej wysiłków dotyczących zmiany klimatu, codzienne uzupełniane informacje dotyczące zmiany klimatu (badania, process, artykuły) i blogi. Strona jest dostępna w siedmiu językach.