Słoneczne i ciepłe lato powoduje, że temperatura w wielu domach jest bardzo wysoka. Większość domów i mieszkań w Polsce nie ma klimatyzacji, jednak utrzymanie przyjemnego chłodu w mieszkaniu jest możliwe i bez specjalnych urządzeń pobierających wiele prądu. Przeczytajcie, co radzi BuildDesk.

„Cool” porady, by wnętrze latem było komfortowe
Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek BuildDesk na temat tego, jak stworzyć przyjemną temperaturę w domu, gdy na zewnątrz panuje skwar. Porady pochodzą od mieszkańców Holandii, wśród których BuildDesk przeprowadził badania, jak również od specjalistów spółdzielni mieszkaniowych, deweloperów i architektów. Wskazówki te nie gwarantują doskonałych warunków klimatycznych w pomieszczeniach, ale próby terenowe wykazały, że długotrwałe i systematyczne stosowanie się do poniższych rad pomoże w utrzymaniu dogodnej temperatury.

Chroń wnętrze przed wtargnięciem ciepła słonecznego

Okiennice, żaluzje i zasłony w ciągu dnia trzymaj szczelnie zasłonięte. Należy o tym pamiętać szczególnie w sypialniach. Powietrze, które pozostaje między zasłonami, a oknem jest bardzo rozgrzane przez słońce. Zostawiając okna lekko niedomknięte sprawisz, że gorące powietrze wyleci na zewnątrz nie zwiększając temperatury w pomieszczeniu.

Unikaj gorącego powietrza, które napływa z zewnątrz

Pilnuj by okna i drzwi były zamknięte, szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest znacznie wyższa od tej w pomieszczeniach.

Ogranicz akumulację ciepła pochodzącego z urządzeń RTV i AGD

Urządzenia elektryczne emitują ciepło. Niektóre z nich wytwarzają je nawet wtedy, gdy nie są używane. Ogranicz zatem korzystanie z sprzętów elektrycznych i odłącz je od prądu. Weź pod uwagę komputery, modemy i routery, sprzęt audio, telewizory, lampy i ładowarki.

Zminimalizuj przepływ gorącego powietrza z poddasza

Na strychach, tuż pod płaszczyzną rozgrzanego dachu, temperatura bywa zabójczo wysoka. Zostaw więc otwarte wszystkie okna na poddaszu, by powietrze ochłodziło się choć o kilka stopni. Dokładnie zamknij również drzwi, klapy na strych, aby zapobiec przedostawaniu się gorącego powietrza ze strychu do domu.

Wpuść powietrze na noc

Zamknięte w ciągu upalnego dnia drzwi i okna otwórz późnym wieczorem, gdy na zewnątrz temperatura jest niższa niż w środku. Dobrze jest zostawić na noc drzwi i okna szeroko otwarte. W nocy, gdy na zewnątrz jest chłodniej niż w pomieszczeniach można także włączyć wentylator przy otwartych oknach, by wywiać zastałe gorące powietrze, a wpuścić rześkie chłodne. Nie zapominajmy powtórnie zamknąć drzwi i okien nim żar zacznie lać się z nieba.


Źródło: BuildDesk Polska