Ciąg kominowy powstaje dzięki różnicy gęstości powietrza wewnątrz budynku i atmosferze otaczającej go. Gęstość powietrza zależy od temperatury, w wyższej temperaturze gęstość jest mniejsza, a w niższej jest większa. W związku z tą zależnością, ruch powietrza odbywa się z ciepłej strefy do zimnej. Rozkład temperatury i gęstość powietrza zmienia się wraz ze zmianą wysokości. Różnica ciśnień występuje przy wlocie powietrza do komina i na jego wylocie, im ta różnica jest większa tym jest lepszy ciąg kominowy (większa wysokość komina).

Istnieją ograniczenia przy budowie kominów, jego wysokość jest określona ze względów wytrzymałościowych, wysokość od ostatniego podparcia, jak również ograniczenia architektoniczne. Nikt z nas nie chciałby, by nasz dom przypominał piekarnie. Podczas procesu projektowania, komin, jego wysokość i średnica zostają dobrane prawidłowo. Problemy powstają przy komponowaniu budynku w konkretna działkę. Komin o właściwej wysokości w budynku budowanym przy ścianie lasu lub wyższych budynkach staje się za niski.

W takiej sytuacji nie należy samodzielnie rozwiązywać problemu, lecz konsultować działania wykonawcy z kierownikiem budowy, lokalnym mistrzem kominiarskim lub przedstawicielem działy technicznego producenta systemów kominowych. Wysokość komina ponad ostatnie podparcie jest określona ze względów wytrzymałościowych, (działanie sił ścinających) samodzielne podwyższanie komina może w skrajnych sytuacjach doprowadzić do katastrofy budowlanej.

Jedną z metod wzmacniania komina w celu zwiększenia jego wysokości jest obmurowanie cegłą. Metoda ta musi być konsultowana z konstruktorem, gdyż dodatkowo obciąża strop, a wzrost wysokości jest niewielki (0,5 mb). O wiele lepszą metodą jest obłożenie komina kątownikami po rogach, kotwiąc je w stropach i podpierając w przejściu przez dach. Rys.2

Ta metoda na znaczny wzrost wysokości komina, należy jednak każdorazowo konsultować w/w rozwiązania z kierownikiem budowy i z konstruktorem choć by w celu przeliczenia wielkości kątowników i obejm.

Aby poprawić ciąg kominowy nie zawsze trzeba podnosić wysokość komina, taka operacja powinna być uzasadniona. W wyjątkowych przypadkach wystarczy montaż odpowiedniej nasady kominowej, które zwiększają ciąg. Na rynku dostępne jest wiele nasad kominowych z przeznaczeniem do kominów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych. Szczegóły budowy, działania i zastosowania można znaleźć na stronach producentów. Osobiście nie jestem zwolennikiem stosowania ruchomych nasad kominowych na kominach dymowych (Rys.3) i spalinowych z powodu możliwości ich zatrzymania na skutek pracy w nie korzystnych warunkach. Unieruchomiona nasada kominowa jest bardzo niebezpieczna, ustawiona pod wiatr, zbiera powietrze i wprowadza je do komina, co może powodować wydostawanie się spalin z urządzenia grzewczego do pomieszczenia, w którym się znajduje. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest montaż nieruchomych nasad kominowych typu daszek inżektorowy (Rys.4), parasol czy fala kominowa (Rys.5). Wiatr owiewający w/w urządzenia nie dostaje się do komina a w niektórych rozwiązaniach wzmacnia ciąg kominowy (Rys.4 i Rys.6).

Zbyt mały ciąg lub jego brak to wielki problem w naszych nowoczesnych, szczelnych domach, często przyczyna wielkiego problemu z pracą urządzeń grzewczych, a niekiedy przyczyną tragedii. Sezon grzewczy 07-08r. zebrał już śmiertelne żniwo, a przyczyną jest zatrucie tlenkiem węgla. Tlenek węgla – Czad to bezwonny ,trujący gaz, powstaje na skutek niepełnego spalania węgla , przy niedoborze tleny. Aby zabezpieczyć się przed takimi zdarzeniami, trzeba pamiętać o prawidłowo działającej wentylacji i o odpowiednim doprowadzenia powietrza do urządzeń grzewczych. Większość domów posiada kominki, pamiętajmy o wykonaniu doprowadzeniu powietrza do spalania i utrzymywania drożności kanału. Pomieszczenie z kominkiem musi być wyposażone w kanał wentylacyjny. Kotłownia, bardzo bezpiecznym rozwiązaniem jest kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, a co z innymi kotłami. Zwróćmy uwagę na instalację doprowadzającą powietrze do kotłowni, popularna „Z” czy jest drożna i nie została zatkana roślinami w czasie lata lub przysypana śniegiem zimą. Koniecznie zlećmy przegląd instalacji kominowej przed sezonem grzewczym.

Wentylacja grawitacyjna – to coraz trudniejszy temat, w epoce oszczędności energii cieplnej, szczelnych okien i drzwi wentylacja nie działa prawidłowo lub wcale. Powietrze nie dostaje się do budynku i tez nie wydostaje przez kanały wentylacyjne, a niekiedy powstaje ciąg wsteczny, powodowany zużyciem tlenu w mieszkaniu przez pracujące urządzenia grzewcze i lokatorów. Receptą na taki stan jest wykonanie nawiewów okiennych, rozszczelnianie okien wietrzenie. Trudno spełnić te warunki gdy na zewnątrz panuje mróz. Istnieją rozwiązania tego problemu, są rozwiązania indywidualne, choć by doprowadzenie powietrza z piwnicy przez klatkę schodowa. Doprowadzane powietrze w ten sposób ogrzewa się wstępnie i nie powoduje uczucia chłodu. Często w ostatnim czasie mimo spełnienia w/w zaleceń wentylacja nadal źle działa, lub pojawia się ciąg wsteczny. Przyczyną takiej sytuacji są najczęściej błędy wykonawcze przy zakończeniu komina wentylacyjnego. Wykonawcy stosują coraz częściej kanały wentylacyjne prefabrykowane z betonu lekkiego z różną ilością kanałów . To bardzo wygodne rozwiązane, lekkie, zajmujące mało miejsca, o dużym przekroju wewnętrznym - 204cm² (Rys.7)

Przy kominach tradycyjnych czy systemowych występujących w układach, komin spalinowy i kanały wentylacyjne najlepszym rozwiązaniem przy zakończaniu komina jest otwarcie kanałów wentylacyjnych na boki a spalinowe do góry. To proste rozwiązanie przysparza wykonawcom wiele problemów, zwłaszcza gdy wentylacja występuje w dwóch rzędach. Należy pamiętać aby kanał wentylacyjny miał dwa otwarcia, takie rozwiązanie powoduje wzrost ciągu kominowego.(Rys.8 i 9).

Przy kanałach wentylacyjnych dwu kanałowych (Rys.8) należy pamiętać aby wyciąć w ściance wewnętrznej otwór 2 x większy od montowanej kratki wentylacyjnej. W przeciwnym razie powietrze będzie wtłaczane do wewnątrz jednym kanałem, a drugi będzie pracował prawidłowo. Aby uniknąć problemów z ciągiem przy wentylacji należy zwrócić uwagę na kratki wentylacyjne, nie stosujmy kratek z moskitierą gdyż zabijają się w krótkim czasie pyłkami roślin zatykając wentylacje. Zagadnienie ciągu i samej techniki kominowej to bardzo szerokie zagadnienie i nie można streścić go w kilku zdaniach. Jeśli macie Państwo zastrzeżenia do pracy swoich kominów, zachęcam do kontaktów z ludźmi na co dzień zajmującymi się zagadnieniami kominowymi, producentami systemów kominowych czy lokalnych mistrzów kominiarskich.

Autor: Dariusz Pilitowski, JAWAR Sp. z o.o.Źródło: JAWAR Sp. z o.o.

Komentarze

  • odp

    Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. Wymagania techniczne i badania przy odbiorze.
    PN-89/B10425 (zastępuje PN-59/B10425)

  • norma

    Jaki jest nr normy określającej np. wysokosc komina powyzej kalenicy?
    Kiedys mialem to w reku i teraz potrzebuje a nie moge za chiny sobie jej skojarzyc ;/