Kocioł kondensacyjny CLAS B PREMIUM to nowoczesne urządzenie grzewcze opracowane z myślą o oszczędności energii i komforcie korzystania z ciepłej wody. System produkcji ciepłej wody użytkowej oparty jest na połączeniu wymiennika płytkowego oraz dwóch szeregowo połączonych zasobników warstwowych o pojemności 20 litrów każdy.

Clas B Premium, kocioł kondensacyjny z zasobnikiem
Zasobniki wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, co zapewnia wysoka odporność na korozję i higienę użytkowania. Kocioł wyposażony jest fabrycznie w praktycznie wszystkie elementy hydrauliczne wraz z pompą ładującą zasobniki, naczyniem wyrównawczym cwu, grupą bezpieczeństwa – reasumując po rozpakowaniu i podłączeniu do instalacji kocioł jest gotowy do pracy.

Połączenie wymiennika płytkowego z zasobnikami daje nam pewność, ze nigdy nie zabraknie nam ciepłej wody – nawet po całkowitym wyczerpaniu gorącej wody z zasobników kocioł podgrzewa wodę w przepływie. W oparciu o specyficzną konstrukcję w zakresie podgrzewania wody został opracowany elektroniczny system kontroli produkcji ciepłej wody użytkowej – ABC ( ABsolute Comfort). Działanie systemu opiera się na elektronicznej kontroli ilości i temperatury pobieranej wody i dopasowywanie włączania się i modulacji palnika do tych parametrów.

Główne zalety tego systemu to:
- brak koniecznego minimalnego przepływu wody
- zminimalizowane straty ciepła poprzez szeregowe połączenie zasobników
- zawsze ciepła woda w kranie – po wyczerpaniu zapasu wody w zasobnikach kocioł przechodzi w tryb przepływowy
- minimalny czas oczekiwania na całkowite podgrzanie zasobnika – 5 minut

Przy małych poborach wody z kranu (do 4 l/min) kocioł pracuje jak typowy kocioł z zasobnikiem: po spadku temperatury w zasobnikach palnik włącza się i doładowuje je. Przy większych poborach wody kocioł natychmiast włącza palnika, aby na bieżąco uzupełniać czerpaną z zasobników wodę.

System ABC ma również inną ciekawą funkcję: odzysk ciepła z układu centralnego ogrzewania. Gdy pomieszczenia, które ogrzewa kocioł osiągnę żądaną temperaturę, jak w większości kotłów – wyłącza się palnik i rozpoczyna się post cyrkulacja. W kotle Clas B Premium ciepło związane z post cyrkulacją – zamiast trafiać do nagrzanej już instalacji c.o. – ogrzewa dodatkowo zasobnik cwu. Oprócz komfortu ciepłej wody projektanci urządzenia położyli duży nacisk na energooszczędność kotła oraz na możliwość jego integracji z innymi systemami – np. systemem solarnym. Kocioł przystosowany jest do współpracy z nowoczesnymi modulowanymi czujnikami temperatury pomieszczenia, co pozwala urządzeniu na bieżąco kontrolować temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach ograniczając ilość cykli włączania / wyłączania palnika oraz zwiększając efektywne wykorzystanie modulacji palnika

Kotły CLAS B PREMIUM zostały fabrycznie przystosowane do współpracy z układami solarnymi. Po podłączeniu wewnątrz kotła modułu sterowania Solar Clip In możemy bezpośrednio z panelu sterowania kotła skonfigurować i sterować układem solarnym. Eliminuje to konieczność stos0wania dodatkowych układów sterowania przeznaczonych do systemów solarnych.

W tym przypadku integracja kotła z systemem solarnym jest praktycznie całkowita, gdyż wyeliminowane zostały pośrednie sterowniki, a wszystkim steruje moduł elektroniczny kotła.