Nowoczesne domy i mieszkania bardzo często są wyposażone w przestronne balkony i tarasy oraz duże okna. Coraz popularniejszym rozwiązaniem, już nie tylko w luksusowych apartamentach, są przeszklenia sięgające do samej podłogi. Dzięki temu wnętrza są jaśniejsze i zyskują niepowtarzalny charakter. Projektując pomieszczenie z dużą ilością powierzchni szklanych należy koniecznie pamiętać o doborze grzejników, które powinny nie tylko zapewnić odpowiednią temperaturę pomieszczenia, ale również stylistycznie komponować się z charakterem nowoczesnego wnętrza.

Przeszklone powierzchnie okienne pojawiły się jako pierwsze w nowoczesnych biurowcach i restauracjach. Ten trend jednak szybko przyjął się także w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach. Właściciele domów z ogrodami często stosują wysokie okna w miejscach, z których roztacza się widok na ogród lub las, a wyjście na taras czasem rozciąga się na niemal całą ścianę. Z kolei w mieszkaniach dzięki dużym, przeszklonym powierzchniom pojawia się więcej światła i przestrzeni. Wielkie okna to także nieodzowna cecha modnych loftów.


Widok natury za ogromnym oknem to marzenie większości posiadaczy domów. Na zdjęciu grzejnik Narbonne marki Purmo

Przeszklenia mają same zalety jeśli chodzi o estetykę, jednak w kwestii funkcjonalności stawiają projektantom nie lada wyzwanie. Jedną z najtrudniejszych kwestii jest ogrzewanie takiego pomieszczenia. Warto pamiętać, że stopień przeszklenia pomieszczenia (czyli stosunek powierzchni okien do powierzchni ścian) znacząco wpływa na zapotrzebowanie na ciepło. W praktyce oznacza to, że w pomieszczeniu z dużym przeszklonym wyjściem na taras musimy zaprojektować ogrzewanie o większej mocy niż dla takiego samego pomieszczenia, ale z jednym dwuskrzydłowym oknem. Wybór grzejnika utrudnia dodatkowo konieczność zaplanowania odpowiedniego miejsca jego zamontowani, aby zapewnić maksymalną funkcjonalność urządzenia.


Grzejnik dekoracyjny Purmo Kos V


Purmo Aquilo grzejnik kanalowy

„Należy pamiętać o podstawowej zasadzie mówiącej, że grzejnik powinien znajdować się w miejscu, w którym występują największe straty ciepła - czyli właśnie przy oknach lub innych przeszklonych powierzchniach.” – radzi Roman Strzelczyk, ekspert z firmy Rettig Heating, producenta grzejników Purmo. Na pewno jednak żaden właściciel nowoczesnego domu nie wyobraża sobie jakiegokolwiek grzejnika psującego widok z okien. Producenci grzejników pomyśleli o tym problemie i proponują rozwiązania dopasowane do potrzeb przeszklonych pomieszczeń.

Ciepło spod stóp

W pokojach z przeszkleniami zajmującymi większą część ściany czy sięgającymi podłogi mnóstwo ciepła ucieka przez szyby. Specjaliści proponują tu więc połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikiem (tzw. instalacja mieszana). Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfortowy efekt ciepłej podłogi, a przy tym jest niewidocznie i nie psuje estetyki wnętrza. Duże straty ciepła sprawiają jednak, że może okazać się niewystarczające, ale jego zastosowanie sprawia, że grzejniki mogą już być znacznie mniejsze. Idealnym rozwiązaniem będą tu urządzenia kanałowe, wpuszczane w podłogę, na przykład z serii Purmo Aquilo.

„Grzejniki Aquilo montuje się w podłodze w odległości od 8 do 20 cm od okna. Pomaga to zminimalizować straty ciepła spowodowane dużą powierzchnią szyby oraz zapobiega parowaniu okien. Dzięki zachowaniu odpowiedniej odległości możliwy jest swobodny przepływ powietrza” – radzi Roman Strzelczyk. – „W przypadku zastosowania grzejnika kanałowego z wentylatorem możemy zamontować go na dwa sposoby – wtedy w zależności od położenia wentylatora uzyskamy różne efekty. Jeśli wentylator umieścimy bliżej okna, uzyskamy najlepszy efekt kurtyny ciepła. Natomiast przy położeniu wentylatora od strony pomieszczenia, ciepłe powietrze będzie krążyć po całym pomieszczeniu.”


Roman Strzelczyk

Dla właścicieli designerskich wnętrz ważne będzie to, że zarówno wymiennik ciepła, jak i wanna urządzeń Aquilo są standardowo pomalowane na czarno. Od góry grzejnik zabezpieczony jest kratką maskującą, która może być wykonana z drewna (bukowe lub dębowe w wersji surowej, olejowanej albo lakierowanej), duraluminium lub stali nierdzewnej. Kratka maskująca z drewna surowego może być polakierowana na kolor pasujący do parkietu. Dzięki temu podłączenie do instalacji pozostaje sprytnie ukryte przed wzrokiem użytkownika i… gości.

Dekoracyjne grzanie

Duże okna nie sięgające podłogi dają więcej możliwości aranżacji. Nawet jeśli do podłogi zostało nam już niewiele centymetrów, może okazać się, że jest tu dość miejsca akurat na montaż grzejnika. Dostępne na rynku poziome urządzenia potrafią bowiem wpasować się w niemal każdą lukę. „Specjalistami od takich trudnych zadań są grzejniki konwektorowe lub dekoracyjne poziome” – mówi Strzelczyk. – „Konwektorowe modele Purmo Narbonne mogą być bardzo niskie i długie, zawsze dobierzemy więc grzejnik odpowiadający potrzebom cieplnym wnętrza z dowolnie dużymi oknami. Tak samo dobrze sprawdzą się dekoracyjne Kos i Faro w wersji H, czyli poziomej.”

Dla osób dysponujących niewielkim budżetem także znajdzie się rozwiązanie w postaci niskich grzejników płytowych. Model Purmo Ventil Compact jest dostępny już od wysokości 20 cm i kosztuje tyle samo, co powszechnie znane tradycyjne grzejniki płytowe. Kupując poziome grzejniki pamiętajmy o zasadach estetyki – grzejnik nie powinien wystawać poza obrys okna. Aby zachować odpowiednią długość i zapewnić moc wystarczającą do ogrzania pomieszczenia, możemy poprosić instalatora o dobranie grzejnika o większej głębokości.

Jeśli jednak pod oknem nie wystarczy miejsca na grzejnik, warto zobaczyć, ile go mamy... obok okna. Na wąskiej ścianie przyokiennej grzejnik będzie dobrze spełniał swoją funkcję, a pionowe modele Purmo można kupić w szerokości już od 14,2 cm (tyle ma najwęższy model konwektorowy Narbonne). Grzejnik pionowy o takiej szerokości można zamontować nawet na słupie konstrukcyjnym, co świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o charakterze loftu lub po prostu bardzo nietypowych, w których umieszczenie grzejnika pod oknem może stanowić problem. Odpowiednią moc uzyskamy zwiększając wysokość urządzenia.

Źródło: Purmo

Grzejniki opisane w artykule:
Kos H i V: http://www.purmo.com/pl/products/263.htm;
http://www.purmo.com/pl/products/262.htm
Faro H i V: http://www.purmo.com/pl/products/261.htm;
http://www.purmo.com/pl/products/260.htm
Narbonne: http://www.purmo.com/pl/products/convectors.htm
Aquilo: http://www.purmo.com/pl/products/5704.htm
Ogrzewanie podłogowe: http://www.purmo.com/pl/products/ufh.htm
Purmo Ventil Compact: http://www.purmo.com/pl/products/198.htm