Perspektywa kolejnej, długiej i mroźnej zimy, zapowiadanej przez synoptyków, oznacza również znaczne wydłużenie się sezonu grzewczego. Powstaje więc pytanie: w jaki sposób zadbać o komfort cieplny w naszych domach, nie narażając się przy tym na nadmierne koszty za ogrzewanie?

Ciepło na życzenie
Specjaliści z dziedziny techniki grzewczej zwracają uwagę na to, by do sezonu grzewczego 2010/2011, który właśnie się rozpoczął, odpowiednio się przygotować. Należy wziąć pod uwagę, że zbyt długa zima może bowiem oznaczać konieczność wzmożonej i wydłużonej pracy instalacji grzewczych. W związku z tym, każdy system ogrzewania powinien być poddany skrupulatnej kontroli sprawności technicznej. Ale przedłużający się sezon grzewczy to także zdecydowanie większe koszty za ogrzewanie, jakie będzie trzeba ponieść. Czy można się przed tym uchronić?


Sposób na długą zimę
Synoptycy prognozują, że jeszcze w październiku możemy spodziewać się opadów śniegu. Temperatura za oknem, która nocami spada już poniżej zera, wydaje się być jedynie potwierdzeniem dla tych przewidywań. Jeśli tegoroczna zima będzie równie długa i mroźna, jak poprzednia, sezon grzewczy wydłuży się nawet do sześciu miesięcy, co może poważnie nadwyrężyć również nasze domowe budżety. Warto więc zastanowić się nad tym, jak i gdzie szukać oszczędności. Remedium na nadmierne koszty za ogrzewanie może okazać się zastosowanie takich rozwiązań, które umożliwią odpowiednią kontrolę pracy instalacji grzewczych, wpłyną na ich wydajność, efektywność i energooszczędność, a tym samym pozwolą na optymalne zarządzanie temperaturą w pomieszczeniach. – Aby zminimalizować najbardziej negatywne dla nas skutki mroźnych i długich zim, czyli skutki finansowe, wystarczy wyposażyć domowy system grzewczy w odpowiedni regulator temperatury – tłumaczy Maciej Leonhard z firmy LARS, producenta nowoczesnych regulatorów temperatury i sterowników do pomp AURATON.

Regulator temperatury w praktyce
Regulatory temperatury to urządzenia, które mogą zarządzać pracą niemal każdego domowego systemu grzewczego. Bez znaczenia jest więc, czy za komfort cieplny w domu odpowiada energia elektryczna, gaz, węgiel czy miał. Regulator może włączać i wyłączać piec, pozwala również na dostosowywanie poziomu temperatury do indywidualnych potrzeb użytkowników. - Dzięki instalacji regulatora AURATON, użytkownik ma możliwość ustanowienia automatycznej zmiany czterech poziomów temperatury w tygodniu oraz dwóch w dni weekendowe – wyjaśnia Maciej Leonhard z firmy LARS. Możemy więc dobrać temperaturę np. do pory dnia, dnia tygodnia, a także zmieniać ją, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. – Regulatory te umożliwiają ponadto zaprogramowanie temperatury z wyprzedzeniem w czasie. Jeśli przykładowo chcemy, aby po powrocie z pracy powitało nas miłe ciepło, nasze domowe centrum kontroli również się o to zatroszczy. Kiedy wychodzimy lub wyjeżdżamy na dłużej, wybieramy wówczas funkcję ekonomicznego sterowania systemem grzewczym i w ten sposób unikamy niepotrzebnych strat ciepła i energii – dodaje Maciej Leonhard.


Ciepło bez komplikacji
- Najbardziej popularne i jednocześnie najchętniej wybierane są przewodowe regulatory temperatury np. AURATON 2005 lub AURATON 2020, które umieszcza się na ścianie – mówi Maciej Leonhard. Montaż takiego urządzenia nie wymaga wykonywania specjalnych prac instalacyjnych i remontowych, jak kucie ścian czy prowadzenie skomplikowanego okablowania. Dzięki niewielkim rozmiarom oraz nowoczesnemu, minimalistycznemu wyglądowi, panele doskonale dopasowują się do estetyki każdego wnętrza, również salonu czy kuchni. Nie muszą więc być ukrywane w piwnicach i kotłowniach. Warto zwrócić uwagę także na prostotę w obsłudze regulatorów, która jest wręcz intuicyjna. - Za pomocą wygodnej, ergonomicznej klawiatury wystarczy po prostu wybrać odpowiedni program. Wszelkie zmiany ustawień, aktualny poziom temperatury oraz inne parametry możemy również na bieżąco śledzić na czytelnym wyświetlaczu LCD – wyjaśnia Maciej Leonhard.

Stałe oszczędności
Oprócz komfortu cieplnego oraz niezwykłej wygody użytkowania, instalacja regulatora temperatury w domowym systemie grzewczym przynosi również korzyści w postaci znacznych oszczędności. Nowoczesne i zaawansowane regulatory temperatury AURATON zostały zaprojektowane z myślą o maksymalizacji korzyści użytkowników poprzez optymalizowanie funkcjonowania całej instalacji grzewczej. - Specjalne czujniki pozwalają na bieżącą kontrolę temperatury w pomieszczeniach, ustalanie jej poziomu zgodnie z potrzebami użytkowników, ale przede wszystkim na zarządzanie pracą kotłów grzewczych – wyłączając je, gdy osiągnięty zostanie pożądany poziom temperatury, włączając, gdy temperatura we wnętrzach zacznie spadać poniżej ustalonej wartości, a także chroniąc instalację przed zamarznięciem - podkreśla Maciej Leonhard. Dzięki temu cały system grzewczy może pracować nie tylko znacznie wydajniej i efektywniej, ale przede wszystkim bezpieczniej i oszczędniej. Decydując się na montaż regulatora temperatury, mamy gwarancję, że nasze rachunki za ogrzewanie i energię będą niższe nawet o 30%. Niewielki koszt poniesiony na zakup urządzenia regulacyjnego zwraca się więc już w pierwszych miesiącach użytkowania. To inwestycja, którą warto rozważyć!

Aby przetrwać w dobrym zdrowiu i kondycji nawet najdłuższą zimę, należy pamiętać o komforcie cieplnym, który jest niezbędny dla naszego codziennego funkcjonowania. Optymalna temperatura to taka, w której nasz organizm nie przegrzewa się, ani zanadto nie wyziębia. Dziś nie musimy obawiać się już wysokich rachunków za ogrzewanie, ponieważ możemy oszczędzać. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z własnych potrzeb, zakręcania kaloryferów i siedzenia pod kocem z kubkiem gorącej herbaty. O nasz komfort cieplny oraz portfel zatroszczyć się może bowiem mały, ale za to o wielkich możliwościach, regulator temperatury.

Czy wiesz, że…?
Idealna temperatura do:
• spania – wynosi 16-18°C
• zabawy – wynosi 22-24°C
• odpoczynku – wynosi 22-24°C
• pracy – wynosi 20-22°C