Nowością na polskim rynku są kominki opalane biopaliwem. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które chcą cieszyć się zarówno ciepłem jak i blaskiem ognia, pomimo, że w mieszkaniu nie posiadają instalacji kominowej.

Ciepło i dekoracja czyli wszystko o biokominku.
Chociaż biokominki częściej są traktowane jako dekoracja niż efektywne źródło ciepła, to warte są polecenia dla osób, które muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami – małym metrażem i brakiem odpowiedniej instalacji kominowej. Dotychczas właściciele takich mieszkań nie mogli nawet marzyć o kominku.

Biokominki mogą być wolnostojące lub też można montować je na ścianach w mieszkaniu, na werandzie, w piwnicy czy na poddaszu. W zależności od modelu, ich obudowa może być szklana, metalowa, ceramiczna, kamienna, a nawet drewniana. Palenisko zwykle wykonane jest ze stali nierdzewnej i wyposażone jest w zasuwę regulującą intensywność płomienia. Często biokominki mają też deflektor – element, dzięki któremu można zmienić kierunek strumienia ciepłego powietrza w wybraną przez nas stronę.

Biopaliwo do kominków

Paliwo do biokominków produkowane jest na bazie etanolu pochodzenia roślinnego (będącego odnawialnym źródłem energii) poddanego później denaturyzacji. Cechą charakterystyczną tego rodzaju biopaliwa jest „czysty proces spalania". Oznacza to, że podczas palenia nie wydziela się dym, zapach oraz nie pozostają żadne popioły. Rezultatem spalania jest jedynie mieszanina pary wodnej i dwutlenku węgla. Mieszanina ma proporcje podobne, jakie są w wydychanym przez nas powietrzu. Dzięki temu właśnie, biokominek nie wymaga instalacji kominowej i jest urządzeniem mobilnym. Nieograniczony jakąkolwiek instalacją, kominek działający na biopaliwo może być też dowolnie aranżowany.

Zalety i wady biokominków

W podsumowaniu warto przedstawić najważniejsze zalety (+) i wady (–) biokominków:
1. drewno zastąpiono specjalnym, ekologicznym, płynnym biopaliwem:

dzięki temu podczas spalania nie wydziela się dym, sadza, nie powstaje też popiół (+)
niepotrzebne staje się miejsce na magazynowanie drewna (+)
zbędna jest instalacja kominowa, ponieważ jedynym produktem spalania są para wodna i dwutlenek węgla, wystarczająca jest sprawna wentylacja naturalna (+)
dla uzyskania odpowiedniego efektu wizualnego trzeba umieścić w biokominku specjalne niepalne polana ceramiczne – doskonale imitujące kawałki drewna lub włosie metaliczne, które pod wpływem temperatury żarzy się imitując żarzące się drewno (–)

2. dzięki niewielkim rozmiarom i masie biokominki są bardzo mobilne - można je dowolnie przestawiać z miejsca na miejsce (+)
3. nie wymagają skomplikowanego montażu (+)
4. biokominki są stosunkowo tanim urządzeniem i wydajnym źródłem ciepła:

100% energii pozostaje w pomieszczeniu (dla porównania - w tradycyjnych kominkach nawet 60% ciepła ucieka przez komin) (+)
1 litr paliwa starcza na 3-6 godz., pozwala na zastąpienie grzejnika o mocy 3000W (–)
cena biopaliwa jest dość wysoka (–)
biokominki mają zbyt małą moc grzewczą, aby mogły służyć jako samodzielne źródło ogrzewania, są jedynie uzupełnieniem zwykłego ogrzewania (–)

5. para wodna, która jest produktem spalania ekopaliwa poprawiaj wilgotność powietrza w pomieszczeniu (+)
6. dzięki możliwości umieszczenia w kominku naczynia z olejkiem eterycznym, zyskujemy możliwość równomiernego nasycenia powietrza substancjami aromaterapeutycznymi (+)
7. różnorodności form, kolorów i użytych do wykończenia materiałów pozwala dopasować biokominek w zasadzie do każdego charakteru wnętrza, zarówno do małego mieszkania, jak i okazałej rezydencji (+)


Autor: ewk