Otwierając kawiarenkę, bistro czy bar szybkiej obsługi należy spełnić wiele wymagań technicznych i sanitarnych. Jednym z podstawowych jest zapewnienie w lokalu ciepłej wody niezbędnej do celów sanitarnych. Idealnym rozwiązaniem dla potrzeb małej gastronomii jest wydajny i energooszczędny przepływowy ogrzewacz wody Dafi, który zapewni odpowiednią ilość ciepłej wody także wtedy, gdy w lokalu nie ma podłączenia do centralnego ogrzewania.

Ciepła woda dla małej gastronomii
Woda w sposób oszczędny i wydajny

Osoby planujące otworzenie lokalu gastronomicznego powinny rozważyć wybór przepływowego ogrzewacza, jako podstawowego urządzenia zapewniającego ciepłą wodę użytkową. Dostępne na rynku rozwiązania to doskonała alternatywa dla dużych rozmiarowo urządzeń – takich jak bojlery czy kotły z zasobnikiem. Co bardzo istotne w przypadku małych punktów gastronomicznych, rozwiązanie to pozwala na uzyskanie wystarczającej ilości ciepłej wody niezależnie od systemu ogrzewania w pomieszczeniu. Dodatkowo przepływowy ogrzewacz wody Dafi to wybór energooszczędny, gdyż woda podgrzewana jest tylko w momencie poboru, a nie stale – jak w przypadku bojlerów czy kotłów z zasobnikami.
„Klienci często obawiają się, że mały ogrzewacz nie jest tak wydajny, jak wielolitrowy bojler, który stale podgrzewa dużą ilość wody. To błędne przekonanie – oferowany przez nas ekonomiczny system oparty na ogrzewaczach Dafi jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość ciepłej wody zarówno w mały, jak i dużym lokalu gastronomicznym. I to tyle, ile jest jej faktycznie potrzeba, a nie stale podgrzewanej. Daje to dodatkowo duże oszczędności w zużyciu energii, gdyż prąd płynie tylko w momencie pobierania wody – mówi Filip Makówka, dyrektor sprzedaży firmy Formaster, producenta przepływowych pogrzewaczy wody marki Dafi.

Dodatkowe atuty - wygoda i funkcjonalność

Dodatkowe wyposażenie ogrzewacza Dafi ułatwia pracę w kuchni, gdzie wielokrotnie trzeba myć produkty, z których potem przygotowywane są różne potrawy. Zamontowanie specjalnego zaworu „komfort” sprawia, że nie trzeba każdorazowo ustawiać temperatury wody pokrętłem baterii. Można także wybrać rozwiązanie z zaworem przesuwnym "komfort" - unika się wtedy konieczności dotykania za każdym razem pokrętła baterii brudną dłonią. Można otwierać lub zamykać dopływ wody łokciem lub wierzchem dłoni, co idealnie się sprawdza w punktach gastronomicznych i kuchniach, gdzie osoby gotujące często mają zajęte ręce. Do przepływowego podgrzewacza wody Dafi można także zamontować zestaw higieniczny wyposażony
w wąż spiralny lub natryskowy. Pomoże on utrzymać czystość pomieszczeń kuchennych i sanitarnych, nadaje się też do czyszczenia naczyń w kuchni oraz nalewania wody bezpośrednio do dużych garnków. Wybór ogrzewacza to także oszczędność… miejsca. Małe wymiary urządzenia pozwalają na jego montaż praktycznie wszędzie – nad, pod umywalką, przy zlewozmywaku czy w szafce kuchennej. Można go zamontować pod dowolnym kątem, co nie wpływa na pracę ani nie powoduje uszkodzenia elementu grzejnego. Na rynku dostępnych jest sześć modeli ogrzewacza z baterią metalową lub z tworzywa sztucznego, o mocy od 3,7 kWh do 11 kWh w zależności od potrzeb użytkowników. Dodatkowo można zakupić zestaw natryskowy lub higieniczny w kolorze białym lub chromowanym. Ogrzewacze o największej mocy zapewnią odpowiednią ilość ciepłej wody dla lokalu małej gastronomii. W porównaniu do bojlerów czy innych rozwiązań stale podgrzewających wodę dają one nawet do 60 % oszczędności zużycia energii elektrycznej.


Sugerowana cena detaliczna:
Elektryczny ogrzewacz wody Dafi: 160 – 190 złotych (w wersji podstawowej, bez względu na model)
Zestaw higieniczny (sanitarny): od 41 złotych
Zestaw natryskowy: od 38 złotych
Dostępne w sklepie internetowym producenta – www.sklep.dafi.pl oraz w sieciach OBI, NOMI, Leroy Merlin, Praktiker, Brico Marche.


Źródło: ''