Firma Viessmann Kältetechnik AG na targach IKK 2005 zaprezentowała innowacyjną powierzchnię SilverProtec® z ochroną przeciwbakteryjną, która jest rozwiązaniem dla wysokich wymagań higienicznych w stosunku do chłodziarek i zamrażarek oraz aktywną i trwałą ochronę przeciw mikroorganizmom.


Warstwa pudrowa SilverProtec® zawiera złożone nieorganiczne srebro, które uwalnia jony wg wilgotności w chłodziarce. Nawet przy rosnącej wilgoci oraz wzroście ryzyka rozwoju mikroorganizmów uwalnianie jonów srebra jest uzależnione do stopnia wilgoci.
SilverProtec® działa na trzy sposoby:
- blokuje metabolizm bakterii,
- zapobiega oddychaniu mikroorganizmów,
- zatrzymuje rozwój komórek i prowadzi do obumarcia mikroorganizmów przy kontakcie z powierzchnią.
Testy przeprowadzone w oparciu o standard JIS Z 2801-2000, przeprowadzone przez niezależne laboratorium higieny wykazały, że warstwa SilverProtec®
redukuje stężenie początkujących organizmów takich jak salmonella enteritidis lub escherichia coli, które są szczególnym zagrożeniem w sferze artykułów żywnościowych.
Chłodziarki i zamrażarki Viessmann’a z warstwą SilverProtec® zapobiegają przenoszeniu i rozwijaniu się potencjalnych, niebezpiecznych bakterii w naturalny sposób, co jest jednoznaczne z zastosowaniem standardów i regulacji obowiązujących w branży gastronomicznej. System ten jest bezpieczny dla środowiska i może być używany w magazynach artykułów żywnościowych.
Źródło: www.vkag.com
Opracowanie: Redakcja