Systemy klimatyzacji Rittal obejmują chłodzenie czułej elektroniki w szafach sterowniczych i obudowach sterowania procesami przemysłowymi, jak również technologii serwerowej i sieciowej. Zabezpieczają przed niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury na aparaturę elektryczną i elektroniczną i chronią przed przestojami w produkcji.


Firma Rittal jest światowym liderem w produkcji innowacyjnych systemów szaf sterowniczych i obudów. W swojej ofercie posiada też systemy klimatyzacji zabezpieczające przed niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury na aparaturę elektryczną i elektroniczną. Klimatyzacja Rittal obejmuje chłodzenie czułej elektroniki w szafach sterowniczych i obudowach sterowania procesami przemysłowymi, jak również technologii serwerowej i sieciowej. Nie są to rozwiązania jednostkowe – urządzenia Rittal działają systemowo: chłodziarki są połączone w perfekcyjnie działającą sieć i sterowane za pomocą ekologicznych i energooszczędnych urządzeń.
W skład systemów chłodzenia Rittal wchodzą m.in.: chłodziarki, wentylatory, wymienniki ciepła, urządzenia chłodzenia cieczy oraz kratki wentylacyjne.
Chłodziarki do zabudowy naściennej


Chłodziarki naścienne Rittal są nie tylko praktyczne, ale posiadają także estetyczny wygląd.
Przy pomocy chłodziarek temperatura
wewnętrzna w szafie sterowniczej jest
utrzymywana na stałym poziomie, chroniąc przed zakłóceniami pracy sterowników, czy nawet awarią powodującą zatrzymanie pracy urządzeń i przestoje produkcji.
Producent oferuje kilkadziesiąt chłodziarek z kontrolerem podstawowym o wydajności chłodniczej od 300 W do 4000 W oraz chłodziarek z kontrolerem komfort o mocach chłodniczych od 500 W do 4000 W. W wersji podstawowej, zamiast termostatu, sterowanie temperatury odbywa się
przez wewnętrzny układ elektroniczny.
W wersji komfort regulacja temperatury
oraz kontrola systemu odbywa się przez
mikroprocesorowe sterowanie urządzenia.
Zarówno przy kontrolerze podstawowym,
jak i przy kontrolerze typu komfort zachowana
jest jasna sygnalizacja o utrzymaniu
żądanych parametrów oraz o błędach.
Kontrolery podstawowe i kontrolery typu
komfort posiadają między innymi:
- zintegrowane opóźnienie rozruchu,
- funkcję wyłącznika drzwiowego,
- funkcję zabezpieczenia przed oblodzeniem,
- kontrolę każdego silnika,
- kontrolę zgodności faz przy urządzeniach
trójfazowych.
Dodatkowo kontrolery typu komfort posiadają:
- wizualizację aktualnej temperatury wewnętrznej
w szafie,
- funkcję Master / Slave, aż do 10 urządzeń,
- histerezę załączania od 2 K do 10 K (ustawioną
wstępnie na 5 K),
- zapamiętywanie wszystkich stanów systemu
w pliku log.


Chłodziarki do zabudowy naściennej dostępne są w 35 wersjach wykonania.
Wszystkie chłodziarki Rittal są przystosowane
do podwyższonego napięcia z tolerancją
+/- 10% napięcia znamionowego, co
znajduje praktyczne zastosowanie przy
niestabilnych sieciach zasilających. Ponadto
urządzenia trójfazowe mają w standardzie
możliwość podłączenia ich do 400 V / 50 Hz oraz 460 V / 60 Hz, dzięki czemu zbędne stają się drogie, dodatkowe układy regulacji napięcia i częstotliwości.
Chłodziarki Rittal do szaf są tak wykonane, że można je odpowiednio dostosować do szafy: dobudować, wbudować lub częściowo wbudować w szafę – zależnie od dostępnych warunków miejscowych.
Chłodziarki występują w wykonaniu płaskim, umożliwiając dopasowanie do aplikacji w ciasnym pomieszczeniu oraz w wykonaniu poprzecznym nadając się idealnie do schładzania obudów małogabarytowych.
Samo prowadzenie powietrza z szafie sterowniczej jest bardzo efektywne.


Duża odległość pomiędzy wlotem a wylotem powietrza w obwodzie wewnętrznym szafy sterowniczej zapewnia optymalny przepływ pozwalający na skuteczne chłodzenie elementów elektroniki. Warunkiem montażu chłodziarki jest pozostawienie wolnej przestrzeni od ściany - strefy zasysania i wydmuchu (od 200 mm do 400 mm szerokości).
Warto tu dodać, że poprzez rozdzielenie obiegu powietrza żaden pył nie przedostaje się do wnętrza szafy sterowniczej.
Podzespoły, ich rozmieszczenie i dzielona konstrukcja wnętrza ułatwiają każdą pracę konserwacyjną lub serwisową. Producent informuje, że opcjonalnie można dołączyć układ odparowania kondensatu.
Na podstawie materiałów firmy Rittal