Chińska korporacja "Chunlan Group" planuje uruchomić w Woroneżu, w miejscowych zakładach "Procesor", produkcję klimatyzactorów.

Zakład ten będzie trzecim w Rosji producentem klimatyzatorów (dwa pozostałe to "Elmasz" w Elektrostalu i "Rolsen" w Friazino). Początkowo planowane jest uruchomnienie linii montażu klimatyzatorów z chińskich węzłów i części. Sukces powstającego przedsiębiorstwa w dużej mierze będzie zależeć od wzornictwa produkowanego asortymentu, jego jakości i polityki cenowej. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że inny producent klimatyzatorów w Rosji (zakłady "Elmasz"), jest w trudnej sytuacji. W roku 2001 sprzedał on w Moskwie zaledwie 1000 sztuk klimatyzatorów. Jest to spowodowane nie najlepszym wzornictwem i zawyżonymi cenami.
Inny producent - "Rolsen" - produkuje klimatyzatory od kwietnia 2001 roku i według danych "Mobile" sprzedał w zeszłym sezonie w Moskwie około 6 tys. split-systemów i 2 tys. klimatyzatorów okiennych.
"Rolsen" produkuje klimatyzatory wspólnie ze znanym chińskim producentem sprzętu gospodarwstwa domowego - firmą "Sichuan ChangHong Electric".