Spółka Sokółka Okna i Drzwi S.A., jeden z liderów wśród producentów drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej na polskim rynku, produkuje certyfikowane okna pasywne GOLDPLUS. Certyfikat przyznany przez Passivhaus Instituts w Darmstadt potwierdza innowacyjność, jakość oraz spełnienie restrykcyjnych norm, które obowiązują dla produktów stosowanych w budownictwie pasywnym.

Polacy coraz częściej korzystają z projektów budownictwa pasywnego*. Podobne rozwiązania są już od lat niezwykle popularne w Niemczech i Skandynawii. Do głównych czynników powodujących wzrost zainteresowania ekologicznym budownictwem w Polsce należy przede wszystkim zaliczyć oszczędność ciepła i energii, mikroklimat pomieszczeń oraz ochronę środowiska. Przewaga nowoczesnej technologii nad tradycyjnymi rozwiązaniami jest dla wielu ludzi znaczącym argumentem przemawiającym za budową pasywnego domu.

Certyfikat, założonego w 1996 roku przez dr Wolfganga Feista, Passivhaus Institut został przyznany oknom drewnianym GOLDPLUS. Passivhaus Instytut to niezależna placówka badawcza w Darmstadt w Niemczech, która zajmuje się certyfikacją produktów wykorzystywanych do budowy domów pasywnych. Instytut Budownictwa Pasywnego prowadzi także prace badawczo-rozwojowe nad efektywnym wykorzystaniem energii.

Sokółka Okna i Drzwi S.A. jest na rynku polskim jednym z nielicznych producentów, zajmujących się wytwarzaniem drewnianych okien pasywnych. Okna drewniane GOLDPLUS w znacznym stopniu bazują na standardach sprawdzonych w branży. Szczelność konstrukcji, zabezpieczenia przed włamaniem oraz zastosowane komponenty gwarantują niezawodne działanie. Dzięki specjalnym zakładkom uszczelniającym i zmniejszonemu mostkowi termicznemu, uzyskanemu poprzez umieszczenie wewnątrz ramy ościeżnicy oraz skrzydła wkładu z pianki poliuretanowej okna spełniają najbardziej restrykcyjne normy energetyczne i jakościowe. Współczynnik przenikania dla całego okna wynosi UW=0,8 W/m2K.

„Produkty pasywne są doskonałym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem. Pozwalają chronić klimat, a także oszczędzać zasoby naturalne. Biorąc pod uwagę wszystkie cechy charakterystyczne dla ekologicznego budownictwa, jego oszczędność, doskonałą izolację, zdrowy mikroklimat dla mieszkańców oraz trwałość tak zbudowanej konstrukcji, można dziś z pewnością stwierdzić, że pasywne produkty są przyszłością dla współczesnego budownictwa”. – twierdzi Andrzej Rzempołuch, Dyrektor ds. Handlowych i Członek Zarządu Sokółka Okna i Drzwi SA.

Już za kilka miesięcy Polska, tak jak pozostałe kraje członkowskie, zobowiązana będzie do wprowadzenia Dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej Efektywności Energetycznej Budynków. Energooszczędność będzie jednym z kluczowych wymagań stawianych przed budownictwem jednorodzinnym.

* Definicja domu pasywnego, ukształtowana się w latach 80-tych. Zakłada, iż jest to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej rocznie. Budownictwo pasywne korzysta z rozwiązań, które pozwalają do minimum ograniczyć ilość energii niezbędnej do ogrzania, a przez to skrócić okres grzewczy. Oznacza to przynajmniej czterokrotnie niższe zużycie energii w porównaniu do budownictwa standardowego. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie eksploatacji zasobów naturalnych oraz potrzebnych środków finansowych. Korzyści te dostrzegają zarówno firmy, przywiązując coraz większą wagę do ekologii i rozwiązań przyjaznych dla środowiska, jak i klienci.

Do zachowania komfortu cieplnego w ekologicznym domu nie jest konieczne stosowanie aktywnego systemu ogrzewania i klimatyzacji. Dom ma biernie wychładzać się i ogrzewać sam w zależności od potrzeb. W projekcie architektonicznym nie stosuje się standardowych urządzeń grzewczych opartych na spalaniu paliw ze źródeł nieodnawialnych. Do ogrzewania budynku wykorzystywana jest energia cieplna powstająca w sposób „pasywny” - pochodząca z zysków z promieniowania słonecznego oraz ciepła od osób i urządzeń - bez wykorzystania „aktywnych” systemów ogrzewania. W skład ekologicznego domu mogą wchodzić takie elementy jak: pompa cieplna, konwektory słoneczne, żaluzje solarne, przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Sokółka Okna i Drzwi S.A. należy do największych na polskim rynku producentów stolarki okiennej i drzwiowej. Firma istnieje od ponad 30 lat. W 2006 roku spółka stała się częścią, wywodzącej się ze Szwecji, międzynarodowej grupy Inwido AB. Wartość rocznych obrotów grupy wynosi około 600 mln euro. W swoich strukturach jednoczy ona czołowych producentów i najlepsze marki okien i drzwi.