1 stycznia 2009 weszła w życie unijna dyrektywa, w myśl której każdy budynek, każde mieszkanie wprowadzane do obrotu musi posiadać świadectwo opisujące zużycie energii i koszty eksploatacji. W przypadku nowych lokali wszystko jest jasne - developer musi nam sprzedać lokal z ważnym certyfikatem. Jeśli jednak zbywamy lub kupujemy mieszkanie używane... wówczas pewne nie jest już nic.

Ministerstwo Infrastruktury do dziś nie przetłumaczyło na język polski stosownych norm, nie wybrało też programu komputerowego, za pomocą którego byłyby sporządzane świadectwa. Nie można więc było dokończyć szkoleń. Resort nie ustalił też jeszcze terminu pierwszego państwowego egzaminu dla audytorów. W związku z tym, w całym regionie nie ma ani jednego absolwenta z odpowiednimi papierami.

Teoretycznie już dziś świadectwo mogą wystawić osoby z uprawnieniami wykonawczo-projektowymi, m.in. specjaliści od ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji. Jednak w kilkunastu firmach dziennikarzom "Polski Dziennika Łódzkiego" nie udało się znaleźć odpowiedniego fachowca. Dopiero w łódzkim biurze Plus Art dostali numer komórki do zaprzyjaźnionego specjalisty od ogrzewania. - Możemy się umówić najwcześniej na luty, jestem zawalony robotą - zaznaczył mężczyzna. - Będzie to kosztowało około 800 złotych plus VAT.

Więcej na stronie: http://www.wnp.pl/wiadomosci/69340.html

Więcej informacji z branży energetycznej znajdziesz w portalu wnp.pl
http://energetyka.wnp.pl/Źródło: Nowy Przemysł

Komentarze

  • uprawnieni czekają na klijętów

    Jestem absolwentem studiów podyplomowych o specjalizacji z zakresu wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej i z mocy ustawy jestem już uprawniony do wystawiania świadectw, już ponad miesiąc minął odkąd ustawa obowiązuje i jak do tej pory nikt się do mnie nie zgłosił o wystawienie tegoż dokumentu. Pytałem również kolegów o ich zapracowanie i niestety też narzekają na brak zleceń.
    Jeżeli chodzi o programy do sporządzania świadectw to ministerstwo nie jest firmą tworzącą programy,od tego są programiści (dostępne programy: builddesk