Centrum Klima - wiodący w na rynku polskim oraz liczący się w Europie producent i dystrybutor systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych - dostarczyła elementy systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego dla Galerii Malta w Poznaniu. Jest to jedno z pięciu przedsięwzięć, w których od początku 2009 roku spółka uczestniczyła na rzecz obiektów handlowych.


Sektor budownictwa handlowo-usługowego to jedna z gałęzi rynku, na którym skupia się obecna działalność spółki. Projekty na rzecz tego segmentu rynku stanowią 20% wszystkich zleceń Centrum Klima wykonanych od początku 2009 roku. Ze względu na optymistyczne prognozy dotyczące sytuacji na rynku nieruchomości, spółka planuje kolejne realizacje w galeriach handlowych.
Jak informuje "Poland Retail Destinations 2009", w I kwartale 2009 roku w Polsce dostępnych było około 7 mln mkw. powierzchni handlowej rozlokowanej w 306 centrach handlowych, przy czym 2/3 z nich znajdowało się na obszarze 7 największych aglomeracji. Prognozy rynku nieruchomości wskazują, że w Polsce powstanie w najbliższych latach najwięcej nowoczesnych budynków handlowo-usługowych spośród wszystkich krajów Europy Środkowej. Rynek powierzchni handlowych w głównych polskich aglomeracjach dynamicznie się rozwija, a największy wzrost przewidywany jest w latach 2009-2010.

"Budownictwo handlowo-usługowe - pod względem wartości - to drugi segment niemieszkaniowy w Polsce, w ramach którego inicjowane są projekty budowlane o bardzo dużej skali. Centrum Klima wykorzystuje ten potencjał. Dążymy do zwiększenia udziału dużych odbiorców w strukturze sprzedaży, co związane jest z osiąganiem wyższych marż w tej grupie kontrahentów. Realizacje na rzecz obiektów handlowych dają spółce Centrum Klima możliwość nawiązania współpracy z największymi inwestorami z kraju i zagranicą"
- mówi Marek Perendyk, prezes zarządu Centrum Klima S.A.
Dzięki dużej powierzchni magazynowej, większość produktów z oferty Centrum Klima dostępna jest na bieżąco, co decyduje o krótkim czasie realizacji zamówień. Firma systematycznie pracuje nad optymalizacją procesów logistycznych dotyczących sprzedaży i dostaw do Klientów, aby jeszcze lepiej odpowiadać na ich potrzeby. W tym celu Centrum Klima planuje budowę nowego kompleksu produkcyjno-magazynowego w Wieruchowie. Środki na tę inwestycję Centrum Klima pozyska z oferty publicznej akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych, do której trwają już przygotowania. Spółka przeprowadzi nową emisję nie więcej niż 3 mln akcji zwykłych serii C na okaziciela, z wyłączeniem prawa poboru.
W 2009 roku produkty z oferty Centrum Klima zostały wykorzystane przez firmy realizujące budowę następujących obiektów handlowych:
- Galeria Jurajska w Częstochowie
- Centrum Handlowe Witek w Łomiankach
- Galeria Sandecja w Nowym Sączu
- Tesco w Biskupcu.