Centrum Klima - wiodący na rynku polskim oraz liczący się w Europie producent i dystrybutor systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych - pozyskała nowych klientów z Norwegii, Słowenii oraz z Portugalii. Ponadto, w ramach konsekwentnego poszerzania skali działalności zagranicznej, w portfolio spółki znaleźli się kolejni kontrahenci z Francji, Belgii, Czech oraz ze Słowacji.

Centrum Klima sprzedaje teraz także do Norwegii, Słowenii i Portugalii


Sprzedaż eksportowa Centrum Klima w około 70% trafia do dużych międzynarodowych podmiotów. Spółka dostarcza swoje produkty kontrahentom z ponad 20 państw, w tym m.in.: Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Izraela, Mołdawii, Macedonii i Ukrainy oraz do nowo zdobytych klientów z Norwegii, Słowenii oraz Portugalii.
W portfolio firmy znajdują się produkty własne, w tym elementy okrągłe, kształtki wentylacyjne wraz z osprzętem wentylacyjnym, stalowe rury zwijane do transportu powietrza, a także szereg elementów z rozbudowanej oferty handlowej obejmującej kilkanaście grup asortymentowych. Dynamiczny wzrost udziału eksportu gwarantuje spółce ciągłość zamówień o marżach nawet czterokrotnie wyższych niż w przypadku kontraktów na rodzimym rynku, a tym samym stabilność i stałość produkcji.
Naszym priorytetem jest intensyfikacja działań eksportowych. Dotyczy to zarówno zwiększania liczby kontraktów z obecnymi Partnerami, jak i zdobywania nowych rynków. Stale monitorujemy trendy w branży oraz wymagania i preferencje odbiorców, aby jak najlepiej dostosować do nich naszą ofertę handlową. Wierzę, że relacje handlowe prowadzone na najwyższym poziomie to klucz do sukcesu zarówno w kraju, jak i za granicą - mówi Marek Perendyk, prezes zarządu Centrum Klima SA.
W III kwartale 2009 roku Centrum Klima wyraźnie odczuła ożywienie w branży wentylacyjnej oraz budownictwie, w tym w dużej mierze na rynkach Europy Zachodniej. Dobra jakość produktów oraz duża konkurencyjność cenowa przyczyniły się do wzrostu liczby zamówień z rynków europejskich. Dzięki temu, eksport stanowił 23% przychodów spółki. Długoterminowa strategia Centrum Klima zakłada wzrost udziału sprzedaży zagranicznej do poziomu około 45%.
Spółka odnotowuje istotny wzrost zainteresowania produktami wśród kontrahentów z krajów zachodnioeuropejskich. Aby dostosować moce produkcyjne do zwiększającego się popytu na produkty z oferty, firma konsekwentnie i intensywnie rozbudowuje park maszynowy. Dzięki środkom pozyskanym z ostatniej emisji akcji planuje budowę zaawansowanego technologicznie centrum magazynowo-produkcyjnego i zaplecza biurowego w Wieruchowie pod Warszawą. Budowa obiektu rozpocznie się na początku 2010 roku, a jej zakończenie przewidziane jest na lipiec 2010. Umowa z firmą Skalski na realizację inwestycji opiewa na 15,3 mln zł. Dzięki inwestycji firma będzie mogła jeszcze skuteczniej odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie odbiorców, szczególnie z rynków zagranicznych.
Status spółki publicznej ma duże znaczenie dla naszych klientów. Dotyczy to głównie kontrahentów zagranicznych, którzy postrzegają teraz Centrum Klima jako dostawcę o większej wiarygodności i transparentności. Dzięki temu chętniej nawiązują z nami kontakty handlowe - dodaje Marek Perendyk, prezes zarządu Centrum Klima SA.