Centrum Klima – wiodący na rynku polskim oraz liczący się w Europie producent i dystrybutor systemów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych – nawiązała współpracę handlową z jednym z czołowych duńskich dystrybutorów przewodów kominowych w Skandynawii. Kontrakt na sprzedaż produktów Centrum Klima w tym regionie zawarty został na czas nieokreślony, a jego roczna wartość szacowana jest nawet na 1,5 mln euro.

Centrum Klima rozwija współpracę handlową z krajami Skandynawii
Centrum Klima od 2010 roku oferuje swój asortyment na rynkach Danii, Szwecji, Finlandii. Szeroki zasięg działalności nowego kontrahenta zagwarantuje dostępność produktów spółki we wszystkich krajach skandynawskich, w tym również na nowych rynkach w Norwegii i Islandii. Porozumienie bardzo dokładnie określa procedurę podwyżek cen produktów w oparciu o wzrost cen materiałów, co pozwala na utrzymanie stabilnej marżowości niezależnie od zmian otoczenia rynkowego.

„Umowa współpracy ze spółką skandynawską ma dla Centrum Klima ogromne znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze, porozumienie umożliwia spółce konkurencję z gigantami branży, takimi jak Lindab i Flakt oraz udział w przetargach na skalę światową. Po drugie, szczegóły porozumienia gwarantują utrzymanie stałego poziomu marżowości produktów przy niestabilnych cenach surowców, a jest to największym problemem z jakim borykają się firmy z branży klimatyzacyjno-wentylacyjnej” – mówi Marek Perendyk, prezes zarządu Centrum Klima SA.
Udział eksportu w przychodach Centrum Klima
Oferta Centrum Klima – spełniające najwyższe światowe standardy przy zachowaniu konkurencyjności cenowej – doceniana jest przez kontrahentów z 36 krajów świata. Spółka prowadzi sprzedaż produktów własnych oraz jest dystrybutorem systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych renomowanych producentów.

„Branża HVAC jest bardzo specyficzna pod względem rodzaju zawieranych kontraktów. Struktura zamówień realizowanych przez firmy, takie jak Centrum Klima, opiewa na setki lub nawet tysiące małych zleceń. Dlatego kontrakt z nowym skandynawskim partnerem ma tak wyjątkowe znaczenie. Nie sądzę, aby jakakolwiek polska firma z branży klimatyzacyjno-wentylacyjnej mogła pochwalić się podobnymi osiągnięciami. Podkreśla to światowe standardy jakie oferuje Centrum Klima” – dodaje Marek Perendyk

W 2010 roku działania eksportowe Centrum Klima stanowiły 27,6% przychodów, wobec 23,5% w 2009. Zgodnie z przyjętą strategią, docelowy udział eksportu powinien sięgnąć 45%. Od początku 2010 roku spółka rozpoczęła działania handlowe z kontrahentami z Austrii, Chorwacji, Wysp Owczych, Maroka, Szwajcarii i Turcji. Centrum Klima nawiązała także współpracę z nowymi partnerami ze Szwecji, Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Bułgarii, Holandii, Rumunii, Estonii, Wielkiej Brytanii, Czech, Belgii, Finlandii, Danii czy też Portugalii. Łącznie spółka realizuje sprzedaż na rzecz klientów z 36 państw na świecie.


Centrum Klima jest wiodącym na rynku polskim oraz liczącym się w Europie producentem i dystrybutorem systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Firma działa na rynku wentylacji i klimatyzacji od 1995 roku.
Przedsiębiorstwo generuje ponad 23% przychodów ze sprzedaży produktów własnych, natomiast pozostałą część stanowi dystrybucja towarów innych producentów, głównie z Europy oraz Azji.
Produkty oferowane przez spółkę dostarczane są generalnym wykonawcom, firmom instalacyjno-montażowym, deweloperom oraz podmiotom działającym w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W latach 2007-2011 Centrum Klima zrealizowała projekty na rzecz prestiżowych odbiorców oraz w znanych lokalizacjach, do których należą instytucje i obiekty użyteczności publicznej, centrale banków, duże centra handlowe, w tym m.in. siedziba PAN, Pałac Prezydencki, Stacja Metra Kabaty, Bank PKO BP, Nordea, Deutsche Bank, Alior Bank, Centrum handlowe Złote Tarasy, Tesco, Carrefour, Toyota Motor Poland, Vistula, Procter&Gamble, Cinema City Warszawa, LG Electronics, Volkswagen.
Spółka konsekwentnie poszerza także skalę działalności na rynkach eksportowych. Sprzedaż zagraniczna dotyczy przede wszystkim produktów własnych. Dynamiczny wzrost udziału eksportu gwarantuje spółce ciągłość zamówień o znacznie wyższych marżach niż w przypadku kontraktów na rodzimym rynku, co ma przełożenie na stabilność produkcji. Długoterminowa strategia Centrum Klima zakłada wzrost udziału sprzedaży zagranicznej do poziomu około 45%. Z oferty Centrum Klima korzystają kontrahenci z 36 państw, w tym m.in.: Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Izraela, Mołdawii, Macedonii i Ukrainy.
Centrum Klima posiada nowoczesny park maszynowy, w którego skład wchodzą maszyny czołowych producentów, takich jak: Spiro Int. (Szwajcaria), Wammes Machinery (Niemcy), Tormec (Szwajcaria), Drossbach (Niemcy), Cidan (Dania), Omera (Włochy). Firma dysponuje szerokim zapleczem produkcyjno-handlowym. Magazyn, hala produkcyjna oraz budynek biurowy zlokalizowane są w Wieruchowie. W Warszawie natomiast mieści się punkt sprzedaży i obsługi klienta wraz z dodatkowym magazynem.
Centrum Klima istnieje od 1995 roku i obecnie zatrudnia ok. 200 osób. W dniu 27 maja 2008 roku spółka zadebiutowała na rynku ASO NewConnect, co było poprzedzone przeprowadzeniem niepublicznej oferty akcji. Począwszy od 6 stycznia 2009 roku akcje Centrum Klima notowane są na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka jest jedyną firmą z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej notowaną na GPW w Warszawie oraz jednym z nielicznych przedstawicieli tego segmentu posiadających status spółki publicznej spośród firm europejskich www.centrumklima.plŹródło: ''