Plany rozbudowy zakładu Centrum Klima w Wieruchowie.

Centrum Klima pozyskała 33,5 mln zł brutto na nową inwestycję
Centrum Klima – wiodący na rynku polskim oraz liczący się w Europie producent i dystrybutor systemów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych (HVAC) – pozyskała w ramach leasingu zwrotnego 33,5 mln zł brutto na nową inwestycję. Środki te spółka w całości przeznaczy na rozbudowę zakładu produkcyjnego, a tym samym już w 2013 roku wprowadzi na rynek nowy, wysokomarżowy produkt. Dzięki łącznej inwestycji o wartości 40-50 mln zł Centrum Klima znajdzie się w gronie światowych liderów technologicznych na rynku HVAC i znacząco zwiększy możliwości produkcyjne oraz magazynowe. Nowy obiekt pozwoli także na zwiększenie zatrudnienia w spółce.


Umowa z ING Lease (Polska) została zawarta na 10 lat i dotyczy nieruchomości wraz z pełną infrastrukturą, w której Centrum Klima prowadzi obecnie działalność. Oprocentowanie finansowania wynosi 1,3% marży + Dodatkowy Koszt Pozyskania Finansowania + WIBOR, co na dzień 1 lutego 2012 daje 6,19%.

Nowa inwestycja Centrum Klima obejmuje:
• nowoczesną halę produkcyjną o powierzchni 3000 m2 wyposażoną w unikatową w Unii Europejskiej, w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną
• halę magazynową o powierzchni 3700 m2 umożliwiającą składowanie około 7 tys. palet
• budynek biurowy o powierzchni użytkowej 650 m2
• pełną infrastrukturę techniczną – niezależną od dotychczas istniejącej – m.in. kotłownię gazową, stację transformatorową, rozdzielnię elektryczną, sprężarkownię oraz dodatkowe miejsca parkingowe.

„Zgodnie z przyjętym harmonogramem pozyskaliśmy finansowanie dla naszej nowej inwestycji. Rozbudowa obiektu w Wieruchowie umożliwi nam rozszerzenie dotychczasowej oferty i zwiększenie udziału produkcji własnej w przychodach. Planujemy rozpoczęcie budowy na początku II kwartału. Szacujemy, że unikatowe elementy wyprodukowane w nowej hali znajdą się w sprzedaży już w pierwszej połowie 2013 roku” – mówi Marek Perendyk, prezes zarządu Centrum Klima SA.

Po trzech kwartałach 2011 roku Centrum Klima osiągnęła doskonałe wyniki, pomimo zawirowań na rynkach finansowym i budowlanym w Polsce i za granicą. Mocna pozycja spółki jest efektem systematycznego rozszerzania działalności eksportowej oraz zwiększania sprzedaży produkcji własnej. Pozwoliło to również na wzrost skali działalności, dalszą dywersyfikację rynków zbytu oraz uzyskanie satysfakcjonującego zysku:
• przychody ze sprzedaży wzrosły o 11,18% (do 70,35 mln zł);
• zysk netto wzrósł o 28,45% (do 6,28 mln zł);
• produkcja własna wzrosła o 46,09% (stanowi obecnie 30,2% przychodów spółki);
• działalność eksportowa wzrosła o 37,2% (stanowi 33,29 przychodów ze sprzedaży).

Ponadto, Centrum Klima w 2011 roku podjęła szereg działań mających na celu poszerzenie kanałów dystrybucji, zarówno w odniesieniu do klientów biznesowych, jak i indywidualnych:
• wdrożenie programu lojalnościowego dla klientów biznesowych – CK Gift,
• uruchomienie infolinii (0 801 022 250), gdzie można uzyskać szczegółowe informacje o nowoczesnych systemach wentylacyjno-klimatyzacyjnych znajdujących się w ofercie spółki, jak również fachowe porady specjalistów technicznych, dotyczące montażu, obsługi i konserwacji poszczególnych produktów,
• projekt instalacji wentylacyjnej dla właścicieli domów o powierzchni do 200 m2, którzy zakupią centrale wentylacyjne renowowanej brytyjskiej firmy Vent Axia.


Informacje o firmie:
Centrum Klima jest wiodącym na rynku polskim oraz liczącym się w Europie producentem i dystrybutorem systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Firma działa na rynku wentylacji i klimatyzacji od 1995 roku, a od 2009 akcje spółki notowane są na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Centrum Klima jest jedyną firmą z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej notowaną na GPW w Warszawie oraz jednym z nielicznych przedstawicieli tego segmentu posiadających status spółki publicznej spośród firm europejskich. Firma zatrudnia ponad 200 osób.
Centrum Klima generuje 30% przychodów ze sprzedaży produktów własnych (wzrost o 46% wobec 2010 roku), natomiast pozostałą część stanowi dystrybucja towarów innych producentów, głównie z Europy oraz Azji. Dynamiczny rozwój oferty produktowej i ekspansja na rynkach zagranicznych to jedno z głównych założeń strategicznych Centrum Klima. Eksport gwarantuje spółce ciągłość zamówień o marżach nawet czterokrotnie wyższych niż w przypadku kontraktów na rodzimym rynku, co ma przełożenie na stabilność produkcji. Obecnie spółka prowadzi działania handlowe dla ponad 3000 klientów w 40 państwach, m.in. z Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Izraela, Mołdawii, Macedonii i Ukrainy. W I połowie 2011 roku eksport stanowił 33% przychodów Centrum Klima(wzrost o 38% wobec 2010 roku), a długoterminowa strategia zakłada wzrost do poziomu 45%.
Produkty oferowane przez spółkę dostarczane są generalnym wykonawcom, firmom instalacyjno-montażowym, deweloperom oraz podmiotom działającym w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W latach 2007-2011 Centrum Klima zrealizowała projekty na rzecz prestiżowych odbiorców oraz w znanych lokalizacjach, do których należą instytucje i obiekty użyteczności publicznej, centrale banków, duże centra handlowe, w tym m.in. siedziba PAN, Pałac Prezydencki, Stacja Metra Kabaty, Bank PKO BP, Nordea, Deutsche Bank, Alior Bank, Centrum handlowe Złote Tarasy, Tesco, Carrefour, Toyota Motor Poland, Vistula, Procter&Gamble, Cinema City Warszawa, LG Electronics, Volkswagen.
Centrum Klima posiada nowoczesny park maszynowy, w którego skład wchodzą maszyny czołowych producentów, takich jak: Spiro Int. (Szwajcaria), Azimuth Machinery (Kanada), Tormec (Szwajcaria), Drossbach (Niemcy), Cidan (Dania),Omera (Włochy). Firma dysponuje szerokim zapleczem produkcyjno-handlowym. Magazyn, hala produkcyjna oraz budynek biurowy zlokalizowane są w Wieruchowie. W Warszawie natomiast mieści się punkt sprzedaży i obsługi klienta wraz z dodatkowym magazynem. W latach 2008-2011 Centrum Klima zrealizowała inwestycje o wartości ponad 40 mln zł, w tym na park maszynowy 16 mln zł. Plan inwestycyjny na lata 2012-2013 wynosi 45 mln zł, z czego około 60% przeznaczone zostanie na nowe – zaawansowane technologicznie – maszyny. Centrum Klima oferuje swoim kontrahentom produkty najwyższej jakości, które spełniają najsurowsze normy m.in. Unii Europejskiej. Ponadto, spółka wdrożyła system zarządzana jakością ISO 9001:2008. Dzięki niezwykłej dbałości o produkty, Centrum Klima była wielokrotnie nagradzana w najbardziej prestiżowych rankingach za innowacyjność i jakość. Spółka otrzymała m.in. tytuły: Perły Polskiej Gospodarki, Jakość Roku oraz Lider Innowacji.
www.centrumklima.pl
blog.centrumklima.pl