Centrum Klima S.A. wdrożyła nowoczesne oprogramowanie magazynowe systemu Impuls 5 (Magazyn Wysokiego Składowania – MWS). Rozwiązanie to pozwoli usprawnić procesy logistyczne i zoptymalizować prace magazynu. Dostawcą systemu jest firma BPSC, która w ubiegłym roku wdrożyła w Centrum Klima kompleksowe rozwiązanie klasy ERP. Wybór tego dostawcy miał na celu zagwarantowanie integralności całej platformy informatycznej spółki.

Centrum Klima informatyzuje magazyn wysokiego składowania
Magazyn Wysokiego Składowania sytemu Impuls 5 zagwarantuje Centrum Klima najbardziej optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej i przyspieszy proces wysyłki towarów do kontrahentów. Dodatkową zaletą systemu jest bardziej efektywne wykorzystanie czasu pracowników magazynu i jasny podział kompetencji. Ponadto, system umożliwia znakowanie regałów i towarów za pomocą kodów kreskowych, co znacząco zmniejsza ilość pomyłek podczas kompletowania zamówienie i sprawia, że praca magazynu jest bardziej efektywna.


„Dynamiczny rozwój naszej spółki, a także systematycznie rosnące zainteresowanie naszymi produktami wśród odbiorców krajowych i zagranicznych wymaga stałego doskonalenia procesów sprzedażowych. Wprowadzona funkcjonalność będzie istotnym ułatwieniem dla naszych klientów oraz wsparciem polityki handlowej Centrum Klima. Przy wykorzystaniu nowoczesnego systemu informatycznego zwiększymy nadzór nad kompleksową realizacją zleceń. Dzięki oprogramowaniu MWS skrócimy czas obsługi klienta, dodatkowo zwiększając efektywność sprzedaży, co w przełożeniu na skalę działalności będzie miało pozytywny wpływ na nasz biznes” – mówi Marek Perendyk prezes zarządu Centrum Klima SA.

Schemat działania systemu MWS
Centrum Klima uruchomiła w październiku 2011 roku kolejną linię produkcyjną, wytwarzającą elementy przeznaczone głównie na eksport. W ciągu ostatnich 3 lat spółka zainwestowała w nowoczesne maszyny już 16 mln zł, w tym w całkowicie zrobotyzowaną maszynę do zgrzewania kolan – VARB 60 renomowanej szwajcarskiej firmy SOUTEC. Centrum Klima dynamicznie rozwija wysokomarżową sprzedaż eksportową, która w I połowie 2011 wyniosła 33% przychodów i wzrosła aż o 38% wobec analogicznego okresu 2010 roku. Docelowo eksport ma stanowić 45% sprzedaży spółki.

Narastająco po trzech kwartałach 2011 Centrum Klima osiągnęła zysk netto na poziomie 6,28 mln zł, co oznacza wzrost o 28,45% w stosunku do analogicznego okresu 2010. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 11,18% do 70,35 mln zł (wobec 63,27 mln zł po trzech kwartałach 2010). EBITDA wzrosła o 40,78% i wyniosła 10,12 mln zł. Spółka w najbliższych kwartałach planuje zainwestować około 45 mln zł w nowy kompleks produkcyjny i wprowadzić do oferty unikatowy, wysokomarżowy produkt.

Narastająco po trzech kwartałach 2011 (wobec 2010):
• produkcja własna wzrosła o 46,09% i stanowi obecnie 30,2% przychodów spółki
• działalność eksportowa wzrosła o 37,2% i stanowi 33,29% przychodów ze sprzedaży Centrum Klima


Centrum Klima jest wiodącym na rynku polskim oraz liczącym się w Europie producentem i dystrybutorem systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Firma działa na rynku wentylacji i klimatyzacji od 1995 roku, a od 2009 akcje spółki notowane są na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Centrum Klima jest jedyną firmą z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej notowaną na GPW w Warszawie oraz jednym z nielicznych przedstawicieli tego segmentu posiadających status spółki publicznej spośród firm europejskich. Firma zatrudnia ponad 200 osób.
Centrum Klima generuje 30% przychodów ze sprzedaży produktów własnych (wzrost o 46% wobec 2010 roku), natomiast pozostałą część stanowi dystrybucja towarów innych producentów, głównie z Europy oraz Azji. Dynamiczny rozwój oferty produktowej i ekspansja na rynkach zagranicznych to jedno z głównych założeń strategicznych Centrum Klima. Eksport gwarantuje spółce ciągłość zamówień o marżach nawet czterokrotnie wyższych niż w przypadku kontraktów na rodzimym rynku, co ma przełożenie na stabilność produkcji. Obecnie spółka prowadzi działania handlowe dla ponad 3000 klientów w 40 państwach, m.in. z Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Izraela, Mołdawii, Macedonii i Ukrainy. W I połowie 2011 roku eksport stanowił 33% przychodów Centrum Klima(wzrost o 38% wobec 2010 roku), a długoterminowa strategia zakłada wzrost do poziomu 45%.
Produkty oferowane przez spółkę dostarczane są generalnym wykonawcom, firmom instalacyjno-montażowym, deweloperom oraz podmiotom działającym w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W latach 2007-2011 Centrum Klima zrealizowała projekty na rzecz prestiżowych odbiorców oraz w znanych lokalizacjach, do których należą instytucje i obiekty użyteczności publicznej, centrale banków, duże centra handlowe, w tym m.in. siedziba PAN, Pałac Prezydencki, Stacja Metra Kabaty, Bank PKO BP, Nordea, Deutsche Bank, Alior Bank, Centrum handlowe Złote Tarasy, Tesco, Carrefour, Toyota Motor Poland, Vistula, Procter&Gamble, Cinema City Warszawa, LG Electronics, Volkswagen.
Centrum Klima posiada nowoczesny park maszynowy, w którego skład wchodzą maszyny czołowych producentów, takich jak: Spiro Int. (Szwajcaria), Azimuth Machinery (Kanada), Tormec (Szwajcaria), Drossbach (Niemcy), Cidan (Dania),Omera (Włochy). Firma dysponuje szerokim zapleczem produkcyjno-handlowym. Magazyn, hala produkcyjna oraz budynek biurowy zlokalizowane są w Wieruchowie. W Warszawie natomiast mieści się punkt sprzedaży i obsługi klienta wraz z dodatkowym magazynem. W latach 2008-2011 Centrum Klima zrealizowała inwestycje o wartości ponad 40 mln zł, w tym na park maszynowy 16 mln zł. Plan inwestycyjny na lata 2012-2013 wynosi 45 mln zł, z czego około 60% przeznaczone zostanie na nowe – zaawansowane technologicznie – maszyny. Centrum Klima oferuje swoim kontrahentom produkty najwyższej jakości, które spełniają najsurowsze normy m.in. Unii Europejskiej. Ponadto, spółka wdrożyła system zarządzana jakością ISO 9001:2008. Dzięki niezwykłej dbałości o produkty, Centrum Klima była wielokrotnie nagradzana w najbardziej prestiżowych rankingach za innowacyjność i jakość. Spółka otrzymała m.in. tytuły: Perły Polskiej Gospodarki, Jakość Roku oraz Lider Innowacji. www.centrumklima.plŹródło: Centrum Klima S.A.