Firma KOSS Sp. z o.o. poinformowała nas, że wyprodukowała i wprowadza na rynek od 14 stycznia 2002 nową serię Central Rekuperacyjnych.

Sprawność wymiennika central o nazwie VX-0350-96 o wydajności do 350 m³/h oraz VX-0500-96 o wydajności do 500 m³/h wynosi 96%!
Centrale posiadają elektroniczne sterowanie, automatyczny sygnalizator zabrudzenia filtra oraz są certyfikowane znakiem "B". Znak "CE" w trakcie badań.
Znamiennym jest fakt, że firma KOSS opracowała wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy o sprawności 96% samodzielnie i uruchomiła jego produkcję w 10 miesięcy od koncepcji.
Godnym podkreślenia jest także fakt, iż wymiennik został wyprodukowany ze 100% materiałów produkowanych w Polsce.
Poprzednia seria central rekuperacyjnych typu VX-2000 będzie nadal produkowana w starej opcji wymienników z poliwęglanu lub Hetaex-a®.
Ostatnio uruchomione zostały dodatkowo jednostki VX-1000 o wydajności do 1000 m³/h, które też będą w obrocie od 14 stycznia 2002 roku.
Firma KOSS oświadcza, że produkcja i sprzedaż central rekuperacyjnych, pomimo zwolnienia gospodarki, wzrosła do listopada 2001 w porównaniu do zeszłego roku o 55,9%.
Walter Kaczorowski
Prezes Zarządu
KOSS Sp. z o.o.


Komentarze

 • jest to groźne

  W 1991 roku robiłem kasety z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła w systemach wentylacyjnych o sprawności około 90% i się to w domach o dobrej izolacji termicznej zupełnie nie sprawdziło. Główną wadą jest, że wentylacją nie można obniżyć temperatury w domach świtnie izolowanych k<0,18 jeżeli mamy nadprodykcję ciepła np. przyszli goście. Chętnie to opiszę więcej, jeżli Szanowna Redakcja "Wentylacji' ma ochotę zapoznać się z praktycznymi przypadkami.

 • do Pana Tomasza B.

  "Szanowna Redakcja Wentylacji" przyjmie od Pana Tomasza Brzęczkowskiego wszelkie uwagi oraz opisy "praktycznych przypadków"

 • od Pana Tomasza B.

  Szanowna Redakcjo "www.wentylacji" przeczytałem w Waszych aktualnościach o zamiarze wprowadzenia na rynek, przez firmę KOSS wentylacji z 96 % sprawnością odzysku ciepła. Chciałem podzielić się uwagami dotyczącymi moich doświadczeń z takimi rekuperatorami.
  Od 1990 roku zajmuję się niecentralnymi systemami grzewczymi [elektryczne systemy podłogowe, ścienne i sufitowe]. Ponieważ ogrzewanie elektryczne jest tańsze w eksploatacji od c.o. gazowego, czy olejowego w domach o małych potrzebach cieplnych, czyli dobrze izolowanych i wentylowanych [kwymienniki przeciw prądowe.
  Od 1995 roku kupujemy gotowe centrale wentylacyjne najczęściej ELGE [od niedawna ATLANTIC] oraz FLEXIT. Centrale te wyposażone są w wymienniki krzyżowe o trochę mniejszej sprawności, około 70% [nasze pierwsze kasety miały ponad 85% sprawność] . Wymienniki o sprawności przekraczającej 70% w budownictwie jednorodzinnym się nie sprawdziły.
  Wyjaśnię to na przykładach dwóch domów, izolowanego źle i dobrze . Zacznijmy od źle izolowanego, za przykład posłuży nam dom z YTONGA typu "Luna" o powierzchni użytkowej 113 m kwadratowych i zapotrzebowaniu na gaz około 4500 m³. Daje to ponad 380 kWh na metr kwadratowy rocznie. "Ucieczka ciepła" przez wentylację z krzyżowym wymiennikiem ciepła [70% sprawności] to jak obliczali fachowcy z norweskiego FLEXITA od 8 do 10 kWh na metr kwadratowy, czyli w tak zbudowanym domu to niecałe 3% całości. Zwiększenie sprawności wentylacji z 70 do 95% ma sens tylko gdy ta druga będzie tańsza w zakupie.
  Drugi przykład to dom stojący w podwarszawskim Komorowie, izolowany od ziemi 20 cm styropianem, w ścianie i w dachu jest 30 cm wełny. Baterie do wody posiadają sensory znakomicie zmniejszające ilości wylewanej wody. Dom ogrzewany jest elektrycznie. Zużycie energii to około 40 kWh na metr kwadratowy rocznie. Straty ciepła przez wentylację w tym przypadku wynoszą więc około 25% ogólnych strat. W takim domu zwiększenie sprawności wentylacji dałoby wymierne korzyści, ale tylko na pierwszy rzut oka. W domu o tak małych potrzebach cieplnych musimy mieć możliwość obniżenia temperatury w przypadku nadprodukcji ciepła np. gdy jest większe gotowanie, lub gdy przyjdą goście. Wentylacja z 95% sprawnością staje się wtedy utrapieniem.
  Tomasz Brzęczkowski
  www.nie-co.home.pl

 • Rzeczywicie to jest grozne ...

  Trudno sie nie zgodzic z logiką wypowiedzi p.T. Brzęczkowskiego tym bardziej ze - przyznajemy ze skruchą odczuliśmy to na własnej skórze. Zastosowaliśmy do wentylacji jednej z naszych hal fabrycznych centralę z podwójnym krzyżowym wymiennikiem ciepła (sprawnosc odzysku rzedu 90 % ) i byliśmy zmuszeni do wymiany centrali gdyż w momentach duzej emisji ciepła w hali robiło sie groąco pomimo poprawnie pracującej wentylacji.
  Generalnie nalezy zauważyć ze centrale z przeciwprądowym wymienikiem ciepła słabo przyjmują sie na rynku polskim - głownie ze wzgledu na wysoką cenę. Dodatkowo artykuł p. Brzęczkowskiego podnosi jeszcze kolejną negatywnę cechę tych urzadzen: brak uniwersalnosci zastosowań, Jak wynika bowiem z opinii p. Brzeczkowskeigo 96 % odzysku nie zawsze jest opłacalne...........
  Z poważaneim
  Artur Watras

 • NA drzewo z tym szmelcem !!!!

  Koss moze sobie wypuszczac rekupratory nawet z 200 % odzysku a i tak ten chłam nadaje sie tylko na smietnik!! Nie fajcie sie nabrac na te styropianowe zabawki ktore w dodatku psuja sie jak diabli. A jesli macie jeszcze jakies watpliwosci co do jakosci i obsługi klienta to zadzwoncie sobei do Nadarzyna i posłuchajcie ze zdziwieniem jak chamsko i gburowato bedziecie obsłuzeni. Moze zapisza was na "towar spod lady" - gorącą centralę z 96 % odzyskiem ciepła :)))))
  Koss to relikt epoki komunizmu i jegio miejsce jest w muzeum .....Jesli nie wierzycie przekonajcie sie sami :)))))

 • Odpowiedż do Uwag nt Centrali

  W odpowiedzi na komentarze chciałbym potraktować ten temat trochę szerzej;
  1 Faktem, który jest często pomijany , to fakt czemu służy centrala rekuperacyjna (CR)? :
  CR służy przede wszystkim zastąpienie nieefektywnej wentylacji grawitacyjnej w domach jednorodzinnych i dostarczenie poprzez wymuszoną wentylację mechaniczną minimum ilości świeżego powietrza dla użytkowników. W starych budynkach świeże powietrze miało swobodę w dostawaniu się do pomieszczeń poprzez nawietrzaki montowane pod oknami ( teraz tak się nie buduje) lub przez szczeliny stolarki budowlanej. Nowoczesne budownictwo nie daje już takiej możliwości dla wentylacji grawitacyjnej. Okna i drzwi są szczelne. Wiemy jaki tego jest efekt. Oczywiście są nowe rozwiązania typu okna z tzw; "rozszczelnieniem " lub inne sposoby nawietrzania budynku ale żadne z nich nie oszczędzają energii. System wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest w tej chwili jedynym oszczędnym sposobem dostarczenia minimum świeżego powietrza do budynku.
  2 Obliczmy ile tego powietrza jest wymagane;
  Zakładając jako dobre minimum higieniczne 50m3/h/osobę , przy 5 osobowej rodzinie powinniśmy mieć w budynku minimum 250 m3/h świeżego powietrza. Jeśli budynek jest wyposażony w 2 &frac12; łazienki , kuchnię to ilość świeżego powietrza wzrasta do 350m3/h pod warunkiem ,że w domu mieszka mniej niż 7 osób. Jeśli w domu mamy psy i koty oraz palacza papierosów , to ta ilość powietrza może wzrosnąć nawet do 500m3/h. Za podgrzanie tej ilości powietrza zewnętrznego do temp. minimalnej 16-18 stopni C nawiewanego świeżego powietrza do budynku zawsze trzeba zapłacić. Ideą jest aby system CR wykorzystał energię cieplną powietrza usuwanego i podgrzał powietrze zewnętrzne nawiewane do budynku na tyle , aby nie trzeba było dopłacać za ten proces. Nie trzyma się kupy ( prawa fizyki) stwierdzenie opiniodawców na witrynie iternetowej , że obiekty o małych stratach cieplnych mają "nadwyżki" energetyczne , i z tego powodu system CR się nie sprawdza , ponieważ nie biorą pod uwagę , że wydatek energetyczny ( w okresie zimowym) przy wymianie powietrza zawsze będzie "in minus". Centrala rekuperacyjna o większym odzysku sprawności po prostu zmniejsza stratę energetyczną.
  Według naszych obliczeń Centrala rekuperacyjna , która dostarcza 350m3/h świeżego powietrza non-stop w okresie zimowym oszczędza około 800-1200zł w okresie zimowym w zależności od rejonu Polski, biorąc pod uwagę jeśli użytkownik w tym samym czasie trzymałby otwarte okna i dowietrzał sobie dom płacąc więcej , ponieważ grzejniki w pomieszczeniach muszą "nadrobić" starty cieplne przez wnikające zimne powietrze przez otwarte okna , co przekłada się na większe rachunki za opał.
  3 Sprawa warunków letnich.
  W budynkach klimatyzowanych warunki są takie same jak w zimę . Użytkownik oszczędza cały czas. W obiektach, gdzie w okresie lata nie ma klimatyzacji system CR pracuje mniej efektywnie , chociaż im większa jest sprawność centrali tym ta efektywność jest większa. Oczywiście CR w lecie nie zastąpi porządnego przewietrzania obiektu ale będąc w użytkowaniu wyeliminuje hałas , kurz , zapylenie oraz efektywnie usunie wszelkie nieczystości znajdujące sie w powietrzu.
  Z poważaniem
  Walter Kaczorowski
  KOSS Sp. z o.o.

 • Dane techniczne wymiennika 96%


  CHARAKTERYSTYKA WYMIENNIKA typu VX-HX-96
  o stopniu efektywności odzysku ciepła do 96%
  Wymiennik VX-HX-96 jest uformowany z szeregu (kilkudziesięciu) płycin ułożonych obok siebie. W każdej alternatywnej płycinie powietrze przelatuje w odmiennych kierunkach (przeciw-prądowo) , które tak formują przepływ powietrza , że w wymienniku następuje pełna wymiana ciepła pomiędzy powietrzem zewnętrznym nawiewanym i wewnętrznym wywiewanym jednocześnie w wymienniku krzyżowym oraz także w wymienniku przeciwprądowym. To znaczy , że na swojej drodze wymiany ciepła pomiędzy powietrzem nawiewanym i wywiewanym następują procesy wymiany ciepła jak w wymienniku krzyżowym i przeciwprądowym jednocześnie zwiększając efektywność tradycyjnego wymiennika krzyżowego odzysku ciepła z 65-75% do 90-96%. W nowym wymienniku . Stopień sprawności uzyskuje się w zależności od zewnętrznych warunków temperaturowych powietrza.
  Poniżej przestawiono kształt takiego wymiennika.
  Powietrze zewnętrzne Powietrze wewnątrz budynku
  Powietrze nawiewane
  Powietrze wyrzucane z budynku
  Podstawową różnicą tego wymiennika VX-HE-96 w odniesieniu do innych wymienników stosowanych jest , że wymienniki typu HEATEX® lub innych producentów europejskich są wymiennikami małymi (100-200m3/h) i nie trzymają parametrów wydajności powyżej 90% sprawności w wydajnościach powyżej 250m3/h i nie są przystosowane do wydajności jakie w Polsce są wymagane w stosunku do wymienników dla domów jednorodzinnych (wydajności od 350-500 m3/h) . Nasz wymiennik VX-HX-96 trzyma sprawność do 600m3/h w swoich parametrach wymiarowych (850mm długość x 400mm wysokość x 300mm szerokość). Wymiennik VX-HX-96 jest kilkakrotnie większy (od używanych np; przez SYSTEMAIR® , który nie produkuje własnych wymienników tylko używa innych producentów wymiennik) i posiada lepsze parametry wymiany ciepła w całym zakresie wydajności w porównaniu do innych wymienników dostępnych na rynku europejskim.